Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

"Najväčší Slovák" vypovedá len o hlasujúcich (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

aktivity

S.Krcmeryho v zahranici? Nemysleli ste V.Krcmeryho?
 

 

Ano, moja chyba, moj preklep, myslel som samozrejme lekara V. Krcmeryho.
 

ja len že

Silvo Krčméry by určite mal byť v top 10 aj s Juklom a Srholcom. A potom ešte hrdinova z WW2, co zachranovali židov a zranenych ...a určite Vrba a Wetzler. Tí nie sú ani v stovke, to je hanba.
 

 

Nuž, ak pán profesor - VIP Sme - dokáže (aj verejne) napísať: "komunikačná z r u č n o s ť ",
a ďalej (citujem): "...sú takí, akí sú vďaka š k o l e " ,
je zrejmé už len z tohto - že na Slovensku nie je čosi v poriadku.

Nehodlám masám wrestlingových bojovníkov (krčmového niveau) - poskytovať pomôcku,
len podotknem,
že ešte pred povedzme 30-timi rokmi, aj ten pomocný robotník vedel, že slovo: z r u č n ý ,
súvisí s manuálnou činnosťou.
Zato dnešná slovenská byrokracia (obzvlášť na MŠ), splodila vo svojej Slovakofarme - nové originálne termíny. A tie sú - v pasívne ušami konzumujúcej konformnej mase - veľmi chytľavé.

A to,
že pán profesor - dlhoročný bloger, ktorý bol odjakživa veľmi konformný voči miestnemu školstvu - zrazu (ak už to bolo stokrát verejne konštatované) - z lokálneho mentálneho chaosu viní školy,
to už je len čerešnička na torte s názvom Slovensko.
 

 

D o d a t o k :
A, ak novodobý svojstojno-byrokratický termín: "komunikačná z r u č n o s ť "
(asi odvodené od slova: noha),
autor použil v súvislosti s pani Neviemakou, ktorá až prihlúplo a arogantne nedokáže komunikovať s nikým,
ako dokonalá sabotérka akéhokoľvek zmysluplného kultivovaného rozhovoru,
zrejme to tiež čosi vypovedá o spomenutej novodobej torte.

Banášová - navždy zostane Banášovou.
Aj keď sa premenuje na kaktus.
(Teda najprotežovanejším ŠTB-áckym dieťatkom, slúžiacim všetkým lookálnym pánom - u moci.
Ako "křoví".
 

 

Stylisticky pises ako druhak na zakladnej skole, obsahovo ako nagelovany druhak na ucnovke.
 

"komunikačné z r u č n o s t i "

Vážený,
nikde vo svojom texte som sa ani brvou nedotkol gendru či LGBT, držím sa výhradne "logiky" - v jej pôvodnom etymologickom zmysle, a FAKTov.

Gáganie na oblohe... môže znamenať všeličo.

Ak by ste mali v sebe, okrem prvosignálneho afektívneho správania, aj štipku zmyslu pre humor,
tak by ste mi o p o n o v a l i napr.:
Veď oni tým myslia tzv. detskú prstovú abecedu či dorozumievaciu reč hluchonemých.
A tá j e predsa sprostredkovávaná rukami.

P.S.
Tento paškvil v slovenskom jazyku
(ktorý pôvodne - pred zmenou na komunistické ptidepe a novodobý jazyk SMS-iek - mal v sebe svoju hĺbku, mimoriadnu kultúrne-výpovednú hodnotu a zmysluplnú kreativitu, i logiku),
teda, tento paškvil - zrodený v hlavách byrokracie ministerstva školstva,
v dôsledku amatérskej neschopnosti adekvátne preložiť anglické slovo: skill,
akoby v angličtine neexistovalo aj slovo: capability, potentiality, qualification, aptitude či ability.
Že sa - nielen po rozdelení Československa, a následnej debohemizácie kodifikačných podkladov, ale i nástupom telefónikov, ktoré dokážu aj v primátovi vzbudiť pocit osobnej dôležitosti či významnosti - že sa jazyk slovenský (i zásluhou médií) stal už iba akousi sústavou vydávaných zvukov a znakov redukovaných na minimum,
to Vy zrejme nepozorujete.

Ale,
uznávam, som humanista a demokrat - to je výhradne Vaša vec.
A, práve v odlišnosti ľudí - môže byť aj krása.
 

 

Po precitani tvojho prispevku nezostava nic ine, len zopakovat, ze stylisticky pises ako druhak na zakladnej skole, obsahovo ako nagelovany druhak na ucnovke.

Vazeni citatelia, kto z vas pochopil vyrok tohto cloveka: "som humanista a demokrat - to je výhradne Vaša vec."
Ako to moze byt moja vec, za koho sa on poklada???
Obavam sa o jeho dusevne zdravie.
 
Hodnoť

Keby túto anketu robil

Nový čas alebo Plus jeden deň, dalo by sa to brať ako bulvárna show a panoptikum všelijakých exotov . Že to takto dokaličila RTVS , vypovedá o úrovni národa,všeobecnom prehľade a hodnotách ľudí. Kľudne tam mohli ešte nominovať Pacha,Janka a Marienku či Maťka a Kubka. Výsledok bude rovnaký. A za toto platíme koncesionárske poplatky....
 
Hodnoť

Suhlasím s autorom aj diskutujúcim

Mňa by veľmi zaujímali tí hlasujúci, na základe ktorých bol zostavovaný rebríček. Myslím si, že žiadni hlasujúci neboli (veď kto by už len posielal SMS ), nanajvýš anketa prebehla tak, že na ulici zastavili zopár respondentov ktorým ponúkli napr. 3 mená a spýtali sa ich koho z nich považujú za naj Slováka. Alebo je celkom možné (kdesi som už túto myšlienku čítala) že rebríček bol zostavený v štúdiu STV. Jednoznačne však takýto galimatiáš-pomiešané hrušky s jablkami ani nie je možné vyhodnotiť a preto celá myšlienka Naj Slováka dopadla úboho a skončí ako nepodarok.
 

 

Ja som poslala SMS - hlas pre Vladimíra Clementisa, slovenského politika, diplomata, právnika, spisovateľa a prekladateľa, ktorý bol v 50. rokoch obesený vlastnými, teda politicky zavraždený.
Pozri aj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
Považujem tohto človeka za nemenej významného Slováka, ako bol Štefánik.
Inak súhlasím s tvojím záverom, pre mňa sa táto anketa skončila takmer na jej začiatku a myslím si, že jej konečný výsledok už nikoho súdneho nezaujíma.
 

 

mirsa, urobila si dve chyby:

1. Zucastnit sa zbabranej a stupidnej ankety

2. Ked uz si sa z dovodu slabej chvilky taejto ankety zucastnila, klast Clementisa na uroven Stefanika... Prepac, ale presne takto si predstavujem intelekt ucastnikov ankety. Ktori hlasovali za Sagana, Janosika, Danka ci Husaka - lebo oni POVAZUJU ich nominantov za velkych.
Esteze si neklesla na "uroven" tych, ktori hlasovali za Banasovu, ci dokonca za Cyrila a metoda, ktori na Slovensko iba prisli a boli vyhnani...
mirsa, mirsa!
 
Hodnoť

Mam kolegyne, ktore

rozculuje, ked ina urobi hrubku, ale k tomu su pomaly hrde na to, ze ich nikdy nezaujimala historia, dnes ci v skole.

Gombitova sa myslim pise s M a nie s N.
 

 

A k tej teme.
Uz pekne dlho ma otravuje hlavne z radia ta nekonecne vnucujuca sa reklama na toho naj Slovaka, takze ak by som aj mal chut minut na tuto hlupost nejake drobne, tak toto by ma nadobro odhovorilo.
 

 

Ano, moj druhy preklep, samozrejme ze Gombitova.
 
Hodnoť

 

Mne sa páči, ako sa tam do jedného vreca dostali Cyril a Metód spolu so Svätoplukom, ktorý vyhnal ich žiakov z veľkej Moravy a povolal späť frankských kňazov, čím vlastne zničil všetko, čo Cyril a Metód vybudovali.
Mne osobne to nevadí - keby nie Svätopluka, tak je dosť možné, že by sme dnes na Slovensku písali písmom podobným azbuke :-)
 
Hodnoť

 

Mna zaraza absurdita za hlasovanie platit...a myslim ze anketa nas prinuti sa zamysliet a mozno aj zavidiet narodom ktroe maju viac osobnosti...my ich tiez mame ale menej a aj tych si nedokazeme uctievat a dat im spravne miesto ...nech to salamunsky vyhra Gombitova...a nech sa potom ona rozhodne neprist na vyhodnotenie...bodka ...
 
Hodnoť

Zlyháva školstvo,veda, médiá, rodina..!

Erik,
úvahu by som poňal predovšetkým podstatne sebakritickejšie. Kto je na tom stave našej spoločnosti i médií, ako ju odráža anketa, spolu/zodpovedný? Školstvo SR od univerzitného, vrátane Tvojej alma mater, UK, kde si profesorom, po základné, je možno na prvom mieste. Paralelne s tým je nevýrazná intelektuálna sila i ne/prenikavosť výpovedí akademickej, spisovateľskej, či umeleckej i náboženskej obce, vrátane SAV, MS, ÚPN,...Politickou aroganciou z najvyšších kruhov, ktoré aj ekonomickou ne/podporou stále nepochopili či zámerne brzdia zhodnocovanie významu vzdelávania, školstva a kultúry pre spoločnosť. Médiá sú tiež nielen produktom ich vydavateľov, zameraných zväčša len na zisk a priamu manipuláciu ideí a postojov na svoj obraz. Tie väčšinové - komerčné aj na brutálne úniky od reality na najnižšom stupni audiovizuálnej pa/kultúry a kulte zbožňovania len reklám, bez akéhokoľvek úsilia po vyšších civilizačných, poznávacích a etických hodnotách! Obeťou toho všetkého sú bežné rodiny! Vymaniť sa z toho musí byť vynaložením maximálneho úsilia všetkých elít. Dúfam, že kritická reflexia ankety, predsa len prispeje k prehĺbenejšej reflexii slovenskej spoločnosti, jej dejín, kultúry, súčasnosti, aj nádejnejším víziám budúcnosti. Jeden pozoruhodnejší text, Hvozdíkov, ktorý vznikol ešte pred zverejnením "stovky", predkladám ďalej:

...
Aké hodnoty osoba uznáva, to tiež môže ovplyvniť voľbu okolo toho kto je najväčší Slovák.
Výber toho kto je najväčší Slovák, môže byť spojený s dlhodobou historickou pamäťou. Môže to byť osoba, ktorú si pamätá množstvo generácii Slovákov. V profile osobnosti Slovákov povedomie národnej identity zohráva významnú rolu. Bude vybratá osobnosť takou osobnosťou? Nájdeme u nej angažovanie za hodnotu národa? Ťažkosť osadiť pamätník sv. Cyrilovi a Metodovi v Bratislave na „Trojičnom námestí“, alebo odobratie Svätoplukovi titul kráľa, sú zlé signály. Ocitnú sa medzi vybratými osobnosťami aj sv. Cyril a Metod? Oni prví identifikovali národ Slovenov, teda Slovákov, ako etnicky fakt, ako kultúrny fakt, ako politický fakt v optike kresťanstva. Nie len deklarovaného, ale žitého. A prvý absolvovali konflikt so západnou Európou, ktorá často pred Stredoeurópanmi skrývala to čo udržuje civilizáciu. Podsúvala mylný pohľad, akoby to bola móda zo Západu, ktorú treba napodobňovať. Akoby móda udržovala civilizáciu. Čomu podlieha veľa ľudí aj dnes a môže takto ovplyvniť voľbu toho, kto je považovaný za „najväčšieho“ Slováka“. Akoby Stredoeurópania nemali vlastné kultúrne formy, modely života, ktoré reprezentujú to čo udržuje civilizáciu. Ukáže výber významnej osobnosti, považovanej za najväčšieho Slováka, že vieme diferencovať takých ľudí z hľadiska toho čo udržuje civilizáciu? Alebo to budú aj ľudia „ módy“?
...
aj ľudí ktorí sa pre niečo obetovali, mali vízie užitočné pre spoločnosť, ktorí vychádzali z odpovede na otázku kto je človek a zároveň z reálneho stavu človeka v spoločnosti. Takým boli Bernolák, Š. Moyzes, Ľ. Štúr, J.M. Hurban, A. Hlinka, M. Rázus, M.R. Štefánik, a to celoživotne. V určitom období svojho života bol takou osobnosťou aj A. Dubček.

Výsledok bude dôležitý. Pretože bude ukazovať aké hodnoty ľudia spájajú s otázkou kto je to človek. A naša každodenná situácia, ako sa máme, je aj odpoveď na to kto je na Slovensku človek. Ako je vnímaný na čí obraz je vnímaný. Nakoľko sa tu vníma dobro druhého človeka. Nakoľko niekto chce svoje dobro tak, že nevidí potreby iných ľudí.
...

https://www.slovenskeslovo.sk/...
 
Hodnoť

Hlasovania

som sa nezúčastnil.
Keď vidím ako to dopadlo tak by som dal hlas Pachovi.
Zistil som že Byzantínci sú dva v jednom.......
A vôbec aké špecifické mutácie sa nachádzajú v DNA SLOVÁKA , to je poriadna - u.j.o.v.i.n.a !!!!!!
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 1 239
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 990
 3. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 842
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 516
 5. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 406
 6. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 386
 7. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 315
 8. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 271
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 262
 10. Miroslav Lukáč: Dajte mu konečne ranu z milosti! Tára o nevine, ako predtým M.Jankovská. 240

Rebríčky článkov


 1. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 2. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 3. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 4. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 5. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 6. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 7. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 8. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !
 9. Peter Homola: Basket v TV.
 10. Stanislav Martinčko: R. Fico: Teraz by nám viac ako inokedy, bodol marketingový generálny prokurátor!


Už ste čítali?