Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ľahostajné mlčanie vysokoškolských učiteľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vyzerá to tak

že aj medzi učiteľmi (vysokoškolskými i ostatnými) je nedostatok skutočných osobností.
 

 

a co tak asi maju povedat? Co nebolo 1000-krat povedane a nielen v pripade Kapitana? Pretoze si myslim, ze minimalne normalny personal to vie.

A co takto novinari? Preco sa SME ako vzdy chova ako antivladna uderka, ked toto nie je problem Kapitana? A nie je to ani problem ministerstva skolstva. Je to problem danej univerzity, ludi, ktori tam boli/su vo funkciach, oponentov, vedeckej komisie atd.
UNI chodili za Meciara strngat za svoju samostatnost a samospravu, takze za seba nesu zodpovednost.
Kapitan je len jedno zakaslanie, ale kasluce pluca su niekde inde.
 

nie je to problem kapitáňa?

ak otvorene verejne klame, ako on riadne absolvoval doktorandske studium, pricom sa on ani neobtrel? a vo svojej hluposti ani nechape, aky je rozdiel medzi rigorozkou a dizertackou. co potom teda riadne absolvoval?
“Som riadny absolvent UK Bratislava, riadne som dokončil doktorandské štúdium. Mám riadne absolvovanú advokátsku skúšku a všetky tituly, ktoré používam sú získané legálnou cestou,” dodal Danko.
https://glob.zoznam.sk/dankov-...
 
Hodnoť

 

No v tom je ten problem, "by mali mat najvyssie vzdelanie"...zrejme ho nemaju, maju len papier. Vsak nie je normalne aby sa nase skoly umiestnovali tak nizko v medzinarodnych rebrickoch.
 
Hodnoť

"Kdo umí, ten umí, kdo neumí, ten učí"

Túto českú "průpovídku" pozná určite každý a ja musím len potvrdiť jej pravdivosť. A byť hlavne DNES učiteľom na slovenskej vysokej škole nijako nezaručuje nejakú výnimočnosť daného človeka ani po odbornej, ani morálnej stránke. Takže ja sa vôbec nedivím tomu, že z vysokých škôl zaznieva smerom do verejného života jedno veľké ticho.
Až na výnimky, samozrejme, ktorým patrí vďaka. Nie sú takí, ako ten, podľa vyjadrenia ktorého on vraj nie je samovrah, aby sa ozval, keď vidí korupciu pri získavaní eurofondov v oblasti výskumu. Ak by boli všetci ako on, tak Plavčan je i dnes stále ministrom školstva a veľká časť eurofondov z ministerstva školstva by už bola dávno na účtoch NAŠICH ľudí.
Ako som uviedol, nie všetci sú takí, ako uvedený niesamovrah. V každom prípade by som vysokoškolských učiteľov nijako neadoroval a ani sa nejako pohoršene nepýtal, prečo sú takí, akí sú. Jednoducho ich tu máme a sú to obyčajní robotníci inštitúcií, nesúcich veľakrát nezaslúžene titul vysoká škola. Tak čo.
 
Hodnoť

 

Ale veď polovica našich univerzít bola založená ako výrobňa a predajňa diplomov, tak čo sa divíme?
V časoch, keď sa diplomovky dajú kúpiť na internete je opisovanie asi menší prešľap.
Na naše okresné "univerzity" chodia Poliaci kupovať tituly.

Stredné školy sa o študentov bijú, takže berú každého štvorkára. Pologramotní maturanti chcú vysokoškolský diplom a majú na výber hromady humanitných univerzít s pochybnými študijnými odbormi typu rekrealógia, animátor voľného času, sociálna práca, gender studia, etnologia a podobné nezmysly, kde sa dá všetko obkecať.
 
Hodnoť

Iste, asi tak.

Ak môžem ja, tak dám túto "prupovídku":
MLADOSŤ, tys nositeľkou rána.
Chápeme. Práve tá mladosť začala november 89, práve tá mladosť, ktorá sa spojila krížom cez vysoké školy, dosiahla zobudenie statných.
Dnešná MLADOSŤ už veľmi rána nenosí, v tejto oblasti.
Najmladší na každej VŠ sú práve študenti. To sú tí, čo v prevažnej miere ešte neriešia to učiteľské "Potrebujem túto prácu, živím rodinu a splácam hypotéku". A tak učitelia mlčia aj preto.
keby sa študenti zachovali rovnako ako tí v novembri 89, niet čo riešiť. Celoplošný štrajk študentov by plagiátorskú scénu a korupčné správanie ich učiteľov v zmysle rozdávania titulov by skončili.
Lenže keď tými, kto tie tituly dostávajú tiež zadarmo, sú zástupcovia možných nositeľov rána, tak kto by štrajkoval:
Sami proti sebe? Evidentne tento stav nevadí učiteľom, nevadí študentom, nevadí značnej časti občanov, predovšetkým tým z radu oviec.
Včera nás v Prahe Česi porazili, vypadli sme z B kategórie. To je problém ako Brno, to. Nie nejaký dankovia s kúpenými či darovanými titulmi.
 

 

Neuveritelne dobry prispevok.

17.11.1989 vypukla nezna, 18.11.1989 rano zacalo na VS zastrasovanie, poucovanie ... a nielen od pedagogov vtedajsich clenov KSS. Vsetci len cakali na to, so stiahnutymi chvostami, ako sa to bude vyvijat..., kym studenti cyklostylovali resp. datlovali na pisacom stroji, vyrabali transparenty, organizovali stretnutia a po nociach sa nahanali s Ludovymi miliciami napr. po BAZke. Polovica studentov bola „odvolana“ rodicmi domov, len sa do nicoho nezamotat ... Prvy tyzden sa absolutne netusilo ako to dopadne, hovorilo sa o tom, ze za Brnom sa pripravuje internacny tabor ... Studoval som Prirodovedecku fakultu UK, videl ake (tu nemozem pouzit neslusne slovo) boli v pozicii docentov a profesorov, ako zrali clenstvo v strane, chut moci ... , ako im stahovalo nasledne zadnice, ako sa prevracali kabaty a aku obrovsku moc mali studenti pocas januara 1990 (stacilo ukazat prstom). Zrazu sa prehodnocovali – uprostred semestra – studijne plany, skrtali v indexoch predmety, studenti rozhodovalo kto a ci vobec bude ucit ... Mohol by som tu dat zopar priezvisk, ktore pri podrobnom hladani by sme zrejme nasli v zoznamoch Stb.

Dnes vsetci spokojnucki (mladez, rodicia, ucitelia, funkcionari ...), hlavne ze sa tlacia diplomy, robia ksefty s uvazkami ... Kto nejde s nami, tak boosing, mobbing isty a potom sup, sup prec cez tzv. konkurz. Neexistuje ziadne zamestnanie okrem bezneho pedagoga na VS, ktory dostava (v rozpore so standardnym zakonikom prace) neustale zmluvu len na dobu urcitu, je pod permanentym tlakom az vydieranim, lebo VS si na vsetko povybavuju vynimky so zakonov. Viete, pokial nemate niekoho medzi zamestnancami na niektorej VS, tak nemate ani potuchy co je to za bordel prezraty klientelizmom, rodinkarstvom, pavedou ... a neobmedzenou mocou rektorov a rektoratov. VS su uplne mimo zaujumu investigativnych novinarov, NAKA ...

Dnesni studenti netusia co je to okupacny strajk. Nemal ich to kto naucit na Xy vychovach – obcianskej, etickej ... , lebo namiedsto obcianskych zrucnosti (peticne pravo, ako napisat sraznost ...) sa ucia, ze rodina je mama, otec, 2 deti a pes, lebo to je najpodstatnejsie pre zivot.
 
Hodnoť

Super, pán Pado.

Najmä tá poznámka s pracovnou dobou na dobu určitú u vysokoškolských učiteľov. Stále a stále dookola.
Tri roky práca a potom jedni ďalšia istota a druhí stres, či prejdú cez VK. A tak stačí počkať, maximálne zase len 3 roky a otvárača úst sa dá zbaviť úplne legálne, "v súlade so zákonom" (nenávidím túto frázu). A prečo potom radšej učitelia mlčia. No...lebo...
Takže ešte raz, od blogera dobrý článok, nespochybňujem, ale tou zásadnou otázkou je, prečo mlčia študenti.
 

Súhlasím s postrehmi autora

Len s ľútosťou konštatujem, že v tom bude zašitý aj obraz našej spoločnosti a stavu v ktorom sa
Slovensko nachádza. Nielen vysoké školy a učitelia sú na tom biedne...........
 
Hodnoť

 

Teraz máte komentáre k VŠ. Aleže nie je všetko v poriadku na ZŠ, tomu sa, ako účastníci VŠ nevyjadrujete? A čo tak napísať, ako sa školstvo na SR, myslím tým aj VŠ, poondialo.
 
Hodnoť

Zotrvačník prestal fungovať

Keď si ma dekan zavolal na pohovor kvôli tomu, že sa na mňa študenti sťažovali, že im nedovolím odpisovať, tak som sa ho spytal, prečo ich nevyhodil z kancelárie na zahnojavených vidliach. Povedal mi, že "je demokracia" a on to musí rešpektovať. Bola to posledná kvapka, ktorá rozhodla o tom, že som z VŠ odišiel. Kolega mi povedal, že ma obdivuje a že zrejme zachvíľu nastane čas, ke´d na VŠ zostanú len nadšenci a hlupáci. Takže "dobro došli" akademici.
 
Hodnoť

Človeče zlatý, tebe

tuším titul profesor VŠ, ako som sa dozvedel z iného tvojho blogu práve teraz - rozum a slobodnú vôľu zatemnil natrvalo. . Ako niektorým predstaviteľom hierarchie našej svetovej katolíckej Cirkvi v stredoveku, v tzv. v období temna. A pritom do nej v poslednom príspevku riadne vŕtaš ako len humanista a agnostik, nie ateista v jednej osobe nenávistne dokáže. A elitársky. Človeče, ako sa opovažuješ, že do spoločenských diskusií by sa mali zapájať iba ľudia z akademickej pôdy, surovče. Už tento postoj hovorí o tvojom obrovskom egu, osobnostnej výlučnost, na ktorú nemáš aj keď si VŠ profesor - ipsocentrik a egogista. a o diskriminácii spoluobčanov v dialógoch a diskusiách, vrátane sociálnych sietí. Ty nepoznáš základné pravidlá neetikety platné pri surfovaní po PS Internete. To ako prvé poznali moji žiaci na hodinách informatiky v piatom ročníku ZŠ !!! Len potom mohli písať príspevky do sociálnych sietí... Oveľa lepšie a etickejšie ako ty nešťastný a nespokojný človeče - hrdina, bez Boha. Mal by si sa verejne ospravedlniť, nám ostatným blogerom na SME.sk.
Až raz budeš mať za sebou ŠTYRI úspešné vysokoškolské inako orientované a zamerané štúdia ako ja - dve bakalárske a dve magisterské, no ani jedno nie ako pokračovanie bakalárskeho, aby si mi dobre rozumel, profesorko. Vyše 220 úspešných skúšok a klasifikovaných zápočtov, pričom iba raz mi skúšajúci odporučil aby som dvojku ako budúci pedagóg nebral a prišiel na doskúšanie na iný termín a raz som najnáročnejšiu skúšku v živote zo štatistickej fyziky a termodynamiky dobrovoľne vzdal ihneď po vytiahnutí problematiky, aby som ju na druhý termín urobil na výbornú na prírodovedeckej fakulte UPJŠ v KOšiciach. Študoval som bakalárske na pedagogickej f UPJŠ v Prešove - psychológiu a výchovné poradenstvo ako skupina prvých absolventov-bakalárov. Na UK v Blave som pred rovnými 20-timi rokmi ukončil úspešne magisterské štúdium teológie na bohosloveckej cyrilo-metodejskej fakulte. A nakoniec pred 10-timi rokmi znovu bakalárske štúdia informatiky a tvorby projektu a prezentačných zručností na elokovanom pracovisku TU Košice v Prešove.
Mám dva doktoráty za rigorózne skúšky, titul magister teológie a bc. Práca v poradí druhej rigoskúšky, bola na rozdiel od Dankovej hodnotená tak, že sa mi akademická komisia verejne ospravedlnila, že mi udelia len malý doktorát. Práca mala rozsah 200 strán a vedecký výskum na vzorke vyše 1000-respondentov s riadnym vyhodnotením a hypotézami, ktoré dnešná prax plne potvrdila a potvrdzuje. Komisia konštatovala úroveň habilitačnej resp doktorandskej práce, no platná legislatíva umožňovala iba titul "pajedný doktor" - PaedDr.
Pravdou je, že som NIKDY aktívne nevyučoval na VŠ. No tvrdím, že okamžite zvládnem prednášať na skoro každú tému z pedagogiky, metodík viacerých predmetov, informatiky a projektovania. Mám osemaprobáciu, priateľko profesorko, ktorú má sotva kto na Slovensku. Mám O S E M ŠtÁTNIC. Ty máš koľko, profesorko? Bohatú publikačnú činnosť a prieskumy i výskumy. Celý život pôsobím v regioškoltve - už skoro 40 rokov kontinuálne. V službe deťom a mládeži - verne. A ty ma ideš šacovať a vykladať spoluobčanom o vhodnosti občianskeho a spoločenského dialógu len elitami. Napíš mi dozajtra ako humanista, aké základné formy pohybu matérie poznáš, napíš po jednom praktickom príklade a napíš mi súčasnú charakteristiku vesmíru - môžeš i odpisovať. Potom ma presvedčíš, že máš morálne právo písať také nenávistné a štvavé blogy ako tie posledné dva. Teším sa na spoluprácu, profesorko. Prečítaj aj moje blogy, ktoré číta necelá STOTINA tvojich fandov. Ivan Olejár
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 5 530
 2. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 2 585
 3. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 2 453
 4. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 2 218
 5. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 2 036
 6. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 809
 7. Tomáš Kubuš: Egypt 2020 (foto) 1 317
 8. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 1 284
 9. Miroslav Ferkl: Igor Matovič, by si mal uvedomiť! 1 139
 10. Jozef Sitko: Prvý veľký úder od vzniku štátu oligarchii 1 127

Rebríčky článkov


 1. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 2. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 3. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 4. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda
 5. Erik Koncz: Hunt a kráľ Štefan alebo ako súvisí vznik Uhorského kráľovstva s Hontom ?
 6. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 7. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 8. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.
 9. Ján Škerko: Hra s vnúčatkami predškolského veku – improvizácia je základ
 10. Peter Biščo: Chúdence zo Smeru a Hlasu sú neinformované a zábudlivé.


Už ste čítali?