Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Konštantín a Metod boli humanisti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

Najprv pár citátov.

Victor Hugo: V každej dedine je človek, ktorý nesie pochodeň - učiteľ, a človek, ktorý ju zháša - kňaz.
George Carlin: Náboženstvo skutočne presvedčilo ľudí, že v nebi existuje neviditeľný muž, ktorý sleduje všetko čo robíte... A tento muž má špeciálny zoznam desiatich vecí, ktoré nesmiete robiť. Ak niektorú z nich robíte, má pre vás špeciálne miesto plné ohňa, dymu, plameňov, týrania a bolesti, kam vás pošle, aby ste tam trpeli, horeli, dusili sa, kričali a plakali na veky vekov.... Ale miluje vás!
Humanistický zmysel, pre morálku má čiste Darwinovský pôvod. Ide o "sebecký" gén, ktorý chce prežiť generácie. A to dosiahnu tak, že sa organizmy vo vnútri skupiny správajú altruisticky. Ide o genetické príbuzenstvo, ktoré sa ako keby v letokruhoch šírilo na vzdialenejších príbuzných, cez obec, kmeň až po národ. Dokonca zachovanie potomstva druhu, spoločenstva bolo dôležitejšie, ako pud sebazáchovy. Individualita neexistovala, bola podriadená záujmu skupiny. Vytvorili sa okolo toho rôzne rituály, vrátane iniciačných, pohrebných. Človek so západným myslením na rozdiel od Orientálcov dnes naopak vyzdvihuje individualitu. Ak by jej nebolo, boli by sme chudobnejší o našich kultúrnych velikánov. Ale k tomu musel človek dospieť. Počnúc Grékmi, renesanciou a hlavne humanizmom. Ktorý bol hybným motorom všetkého pokroku. Náboženstvo naopak brzdou.
Druhým princípom je "recipročný" altruizmus, dnes ty mne, zajtra ja tebe Je to aj základom výmeny a obchodu.
Z reciprocity vyplýva tretí " potlačový efekt". Predstavuje predvádzanie dominancie a nadradenosti. Známe je to u Indiánov, kde súperiaci náčelníci sa predbiehajú v tom, kto usporiada väčšiu žranicu, často to vedie až k zruinovaniu kohútov. Ale ide tu vlastne o sebareklamu a zabezpečenie si dobrej povesti.
Nakoniec posledný efekt, veľkorysosť a láskavosť voči iným. Vyjadruje pocit nadradenosti, pozri aký som fasa chlapec, môžem si dovoliť dať ti potravu, ochrániť ťa.
A to všetko existovalo od paleolitu a nielen v ľudskej populácii aj bez toho desatora. Ktorý bol opisom Chammurapiho zákonov. A tie zas boli zosumarizovaním všetkých efektov o ktorých píšem vyššie.
Takže hlboko sa mýli ten, ktorý tvrdí, že nebyť desatora, tak by sme sa všetci pomordovali a prznili navzájom. Vôbec nie, pozorovaním cez stovky genetrácií sa zistilo, že niektoré činy, ako incest vedie k degenerácii, obriezka mala hygienické prednosti, následne sa tabuizovali. Tu je základ desatora pritvrdením zmienkou o Bohu, ktorý všetko vidí. Je žiarlivejší od čerta, hlavne voči svojim konkurentom. koketovanie s nimi trestá drakonicky. Preto je rovno prvým prikázaním.
Svet by bol čistejší, slobodnejší a mierumilovnejší, keby sme sa pridŕžali práve humanistických princípov, ktoré sú podstatou človeka. A všetky tie náboženské pindy okolo toho odkázali tam kde patria. Do krajiny mýtov a legiend. Prípadne by sme "sväté" knihy mohli zaradiť k ďalším eposom a antickej literatúre, ku kultúrnemu dedičstvu. Predišlo by sa nielen ohlupovaniu ľudí počnúc od detsva, ale aj náboženskej neznášanlivosti a extrémizmu. A tým aj dnešným alahakbárovským vybuchujúcim fanatikom.
 

Taký Mendel alebo Kopernik

tí zhášali pochodne jedna radosť :-)
Odstránenie náboženstva sa skúsilo niekoľko krát a dopadlo to katastrofálne.
 

aj pobirmovany ochorel

už nevie čo z rozkoše, tak by rozdával vyznamenania, ale k zlodejovi Markušovi sa nevyjadril doteraz a tušim to prvé vyznamenanie by dostali Kaliňak s Bašternakom!!!
 

 

K tým myšlienkam o altruizme si mi pripomenul knihy, ktoré som čítala - boli o Davidovi Wilkersonovi, ktorý prišiel v 60 tych rokov pomôcť do tých najhorších častí New Yorku, kde boli černošské a portorikánske gettá, teenageri sa organizovali do gangov, ich zábavou boli drogy, sex a pouličné bitky, kde sa častokrát aj pozabíjali. A bývalý vodca jedného gangu Nicky Cruz hovorí, že gang im dával ochranu a pocit súdržnosti, navzájom si pomáhali, hoci voči iným boli krutí. Spomenula som si aj na knihu od Dona Richardsona, ktorý pôsobil medzi lovcami lebiek v Novej Guinei, kde tie kmene museli žiť ďaleko od seba, lebo by sa navzájom povraždili, ale v rámci jednej dediny boli súdržní a rovnako ako tie gangy v New Yorku, vždy pomstili vraždu niekoho z ich kruhu. Našli by sme ďalšie príklady súdržnosti u nacistov, komunistov, inkvizítorov.... Takže tu nejde o ideál loajality ako výmysel židokresťanstva, lebo táto hodnota je u všetkých kultúr, ktoré prežili. Skôr tu ide o to, či je správny názor humanizmu, že "človek je mierou všetkých vecí" a správne je to, na čom sa zhodne väčšina, alebo je tu Boh, ktorý určuje pravidlá, čo je správne a čo nie. A keď hovoríš o neznášanlivosti a extrémizme, myslíš si, že je férové, prirovnávať islamistu, ktorého zmyslom života je zabiť tisíce ľudí, ku napríklad Davidovi Wilkersonovi, ktorý vďaka svojej službe Teen challenge pomohol tisícom dostať sa z drogovej závislosti? ( btw. Má ďaleko lepšie výsledky ako svetskí psychiatri, lebo sa okrem prirodzených metód spolieha aj na moc Ducha Svätého, ktorý dokáže zbaviť pút drogovej závislosti) Fanatický kresťan totiž miluje svojho blížneho, narozdiel od niektorých iných prúdov.
 

 

Fanatický kresťan nemiluje nikoho, len seba samého. Ako každý fanatik.
 

Klin klinom

Asi preto má lepšie výsledky ten Wilkerson než "svetskí psychiatri" lebo nahrádza jednu závislosť inou.
To je ľahšie ako zbaviť človeka všetkých zhubných závislostí.
 

Úplne si to vystihol

Hoci cítim z tvojho príspevku kritiku, nie pochvalu, vystihol si to. Je faktom, že najlepším spôsobom ako sa zbaviť zlozvykov, je nahradiť ich inými dobrými návykmi, zlú partiou nahradiť dobrou,... Skrátka, každého živého človeka musí niečo poháňať, či si to už prizná, alebo nie (väčšinou sú to len podvedomé hlbokozakorenené návyky)
Podstatné však je, k čomu jednotlivé návyky, závislosti a vzťahy vedú (jeden chlap mi povedal, že jednoducho musí ísť pravidelne do fitka, čo je samozrejme zdravý návyk a nikto normálny ho za jeho závislosť nebude kritizovať). A (nielen) Wilkerson objavil, že psychická závislosť na droge bola zlomená u tých, ktorí boli naplnení Duchom Svätým, začali hovoriť jazykmi (tak ako to zažili učeníci na Letnice - Biblia, Skutky, 2.kapitola), takže presne ako píšete - jednu závislosť nahradila iná. Lenže táto závislosť viedla k tomu, že prestali s drogami, zločinom a nenávisťou, žijú normálny život. Spomínaný Nicky Cruz, ktorému väzenský psychológ (keď mal asi 18 rokov) povedal, že jeho cesta smeruje do väzenia, na elektrické kreslo a do pekla má teraz asi 80 rokov a normálnu rodinu.
 

 

Ešte chcem reagovať na tvoju poznámku o zbavení ľudí všetkých zhubných závislostí. Hoci človek dokáže neuveriteľné veci vďaka pevnej vôli a odhodlaniu, predsa len narazí na nejakú hranicu, kde mu môže pomôcť iba Boh. A hoci mnohí žijú pomerne solídny život, všetci ľudia sú vo väčšej, či menšej miere otrokmi hriechu a je určitá hranica, kde už nepomôžu psychológovia, psychiatri, ani pevná vôľa. A o to je biblické posolstvo - že Ježiš má moc nielen odpustiť hriechy, ale aj oslobodiť od hriechu.
 

Prečo práve Ježiš

(resp. Boh, s ktorým je ekvivaletný, čo je krásne sofistické riešenie problému ako uctievať viacerých a pritom neporušiť prvé prikázanie) a nie niektoré iné z desiatok či stovák rôznych iných božstiev, ktoré si ľudia vytvorili?

Človek, ktorého úsudok je oslabený drogovou závislosťou (ale aj iným životným problémom), je ľahký úlovok pre indoktrinátorov ľubovoľného razenia, nielen tých cirkevných...
 

 

Prečo práve Ježiš?
Lebo je jediným z náboženských vodcov, ktorý vstal z mŕtvych. Tiež som si kedysi kládla otázku, ktorý boh je pravdivý, keďže ich máme milióny (bolo mi jasné, že nejaký stvoriteľ určite je) a nakoniec som uverila v Ježiša preto, lebo som študovala historické dôkazy jeho vzkriesenia, lebo som stretla ľudí, ktorých životy boli zmenené po tom, ako sa stretli s Ježišom, lebo som videla nadprirodzené uzdravenia po modlitbe v mene Ježiš a hlavne preto, že som sama zažila dotyk Ducha Svätého.
Máte pravdu, že človek, ktorého úsudok je oslabený drogovou závislosťou je ľahkou korisťou, lenže väčšina ľudí, ktorých poznám, že sa obrátili ku Kristovi žili normálny slušný život aj predtým, mnohí boli aj pomerne úspešní ale aj tak vedeli, že potrebujú Spasiteľa. Dokonca som si po negatívnych skúsenostiach myslela, že ak je niekto problematický človek a obráti sa k Bohu, aj tak s ním budú len problémy a pravdepodobne zlyhá (čo sa často stáva), ale keď som začala čítať knihu Davida Wilkersona, uvedomila som si, aká som sa stala cynická a neveriaca v to, že aj stratené existencie sa vďaka božej moci dokážu totálne zmeniť a nikdy sa nevrátiť na staré chodníčky.
 

 

...takže už máme (slovenský femomén) Ježiša - "náboženského vodcu".

Pekne. Tak lokálne svojsky.

Pritom, ja som veľmi tolerantný človek, ctím si a uznávam veriacich ľudí,
pokiaľ podľa Písma žijú. ...a ich skutky hovoria.


Dáma,
lepšie by bolo, ak by ste sa venovali proklamovanému p a r a d o x u - slovenskej reality,
teda, vraj (máme to iba sprostredkovane), pohrdnutím humanizmom - cirkvou všeobecnou.

Lebo tam vidím meritum problému,
v absolútnom kultúrnom podvyživení jej predstaviteľov,
ak sa (vraj) takto vyslovili.

Zrejme zabudli na FAKT,
že Michelangelo Buonarroti či iní renesanční umelci - vyzdobili aj Chrám sv.Petra tak,
že dodnes je to jeden z najcennejších skvostov sveta.
O strope Sixtínskej kaplnky - nehovoriac.

Čosi o tom viem,
rovnako aj o dobovej literatúre či filozofii,
o nevyhnutnej revitalizácii života... v dobe humanizmu a renesancie,
i o tom, že sem - až na Slovensko to prichádzalo so značným opozdením.
Ale, prišlo...

Takže,
je síce sloboda vajatania,
ale - podstate sa tu nik nevenuje.

Tak ako humanizmu a renesancii - vďačí európska kultúra za mnohé,
a nielen v oblasti architektúry, umenia či remesiel,
ale i v medicíne, astronómii, a v ostatných vedách.

Ak je skutočne postoj súčasnej slovenskej katolíckej cirkvi natoľko bigotný a katechistický,
dokonca aj po dlhoročnom pontifikáte Jána Pavla II. - vzorového humanistu,
je to smutné.
A... ublíži to iba cirkvi samotnej.
 

 

aj to bozie urcovanie pravidiel je len o ich ludskej interpretacii.
 

RKC

mňa fascinuje na tejto inštitúcii len jedna vec. Perfektný marketing. A dokonca dokonale fungujúci aj na Slovensku, pričom my ho vôbec nevieme robiť.
 

 

otázka znie prečo by sme mali verit victorovi hugovi
 

Najprv sa treba oprostiť od Boha ako

neviditeľného mužíčka na nebi a od Biblie ako čisto technický návod na život. Na oboch stranách.
Potom môže začať plodná debata.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Všetko pekné, páni,
ale...
ani demokracia ani humanizmus, ani... ani, za to všetko nemôže.

Iba nedokonalý človek, ktorý na to zabúda - že je nedokonalý.
A, často... dokonáva, na svoju nedokonalosť.

.

Apropo,
zaujímavejšia je sémantika, textologický rozbor.
Na zmätenom Slovensku - ktoré dosiaľ nevyriešilo svoje traumy z minulosti - tezaurujúc ich dodnes,
akoby mali byť večne aktuálne.
Vrátane sporov okolo vojnového Slovenského štátu, či úlohy cirkví v spoločnosti.

A, aby som bol konkrétny, prečo lokálny chaos a prečo sémantika:
Počiatkom 90-tych rokov, nástojčivo bolo vnucované slovo: o s t a t n ý /-é. V zmysle - posledné.
Ale, naši slovakofarmoví jazykovedci zo SAV,
boli takí lajdáci, že zároveň presadzovali (okrem bojového národoveckého čistenia bohemizmov) aj slovo:
p o z o s t a t k y, v zmysle čohosi nájdeného či zachovaného po mŕtvom objekte.

A, slovo: ostatky (logicky súvisiace aj so slovom: ostatné, ako posledné...), nenávistne opravovali - ako bohemizmus.

Je to len malý príklad, ako sa môže - nerozumná, krátkozraká "politika" - akože-národovectva,
premietnuť do reálneho života. A, nikomu to nevadí (pre náckov: neprekáža).

Detail,
pričasto hovorí o celku. Všetko.

Tak ako zrnko piesku... či závan motýlieho krídla...

P.S.
scorpione, neraz prekvapí dobrým príspevkom.
 

percento.

Dankove reči nie sú o humanizme, ale o primitivizme a psychiatrickej diagnóze.
Privážanie migrantov do Európy, to nie je humanizmus, ale extrémne ľavicový neomarxizmus.
Právo na sex je prirodzeným právom, ale je ohraničené všeobecne prijatými obmedzeniami, niektoré z nich ako znásilnenie, pedofília incest sú trestnými činmi.
Vy kresťania a hlavne bigotní stále vyplakávate a staviate sa do úlohy obetí. A na druhej strane máte pokrivené pohľady na "lásku k blížnemu", ktorý si zamieňate často s nevyberanými útokmi na ateistov. Teraz sa pridali liberáli a humanisti. kto bude ďalší?. Ako dôkaz jeden link.
https://blog.sme.sk/diskusie/2...
Taký vespa nechce žiť v štáte, kde sa povoľujú potraty. Nuž ja zas nechcem žiť v štáte, kde pre záchranu embrya militanti zavraždia gynekológa a vypaľujú kliniky len preto, že sa v nich vykonávajú legálne potraty.
Sú schopní v desaťtisícových stádach bliakať o zákaze interrupcií ale zvysoka kadia na už narodených, čo majú pech. To je čo za morálka?
Priecel ide ešte ďalej a pýta sa, že keď neuznám to slávne jeho desatoro, či má právo zabiť ma a vziať si moju ženu. Ešte mám šťastie, že možno by nebola podľa jeho gusta. Všetko zlo sveta považuje za následok nedodržania "kresťanských" zásad. Myslím si, že som to vyššie už vysvetlil.
Vcelku ide o príspevok ktorý je tak scestne fanatický a morbídny, že humanistovi a liberálovi bez konfesie priam kole oči. v sumáre znamená, ty neprijmeš moje zásady, tak mám právo ťa nebrať za "blížneho". To sc tou popravenou medvedicou robili viac cavykov.
Nie to nie sú kresťanské zásady a nie som proti kresťanom. Do doby, kým mi nezačnú nanucovať svoje pomýlené rozprávky a pokrivený obraz sveta. ani nanucovať správanie sa podľa ich vyznania. Volá sa to šaría, nie Islamská, ale katolícka.
Všetko to elegantne rieši liberálny sekulárny štát. Nikomu nezakazuje prejavy viery, ale odkazuje na príslušné miesta. V štátnom to nemá čo hľadať. Nikoho nenúti ani k abortom, zmene identity, práve naopak.
Kresťanstvo ako náboženstvo sa v ničím nelíši od politického Islamu. Chce z pozície sily zakázať odlišné správanie a myslenie. Chvalabohu, nemajú už km tomu moc. Ale snahy stále pretrvávajú.
Preto si myslím, ak percento sa cíti druho a treťotriednym, to nie je chyba humanizmu. Ale jeho mentálneho nastavenia, ktoré je dnes vďaka vede a pokroku liečiteľné.
A ešte na záver. Tá celá kresťanská logika pramení z úplného nepovhopenia Evanjelií. Lebo láska k blížnemu sa týka jedine láska k Židovi. Nikomu inému. Dokazuje to aj Jánova Kniha zjavenia, kde je počet zapečatených (spasených) 144000, po 12000 z každého 12 izraelských kmeňov. Že to Pavol obrátil naruby, to už nech je váš problém. Raz vás to prejde. A keď som vyššie začal citátom, citátom to aj ukončím.
Ralph Waldo Emerson: Náboženstvo jednej epochy je literálnym rozptálením nasledujúcej epochy.
 

 

prepáč, ale myslím, že tvoje informácie sú povrchné. Nebudem teraz hovoriť, ako celé zjavenie aj čísla predstavujú symboliku. Chcem len napísať, že pokiaľ viem, ako prvý pokrstil pohanov práve Pavol po zjavení na streche. Navyše myslám, že aj v starom, ale hlavne v Novom zákone sú narážky na to, že sa dá viera iným národom, keďže vyvolený ju neprijal( Preto vám hovorím: Vám sa Božie kráľovstvo vezme a dá sa národu, ktorý bude prinášať úrodu.“) Ale samozrejme v celom písme by bolo viac narážok, že nielen Židov s atýka vykúpenie. Ale mimochodom, každý štát a kultúra ti niečo nanucuje. Povedz mi štát, ktorý naozaj nič nenanucuje. Akonáhle sa ti objaví nejaký zákon, ten ti niečo nanucuje, pretože s ním súhlasí väčšina a menšina má smolu. Vôbec to nemusí súvisieť s náboženstvom. Každý, kto s niečim nesúhlasí, sa cíti, že mu je to nanútené(len taký banálny príklad, mnohí maturanti majú pocit , že maturovať z cudzích jazykov je príliš nanútené, ale samozrejme oveľa vážnejších príkladov by bolo viac)
 

 

Taras hluposti a vobec nechapes koncept rovnosti prav a slobod, ktory je zakladom klasickeho liberalizmu. Nie, kazdy zakon ti nic nemusi nanucovat.
Napriklad zakaz inicializacie nasilia predsa nic nenanucuje. Akonahle ty pouzijes nasilie ako prvy, tak ty nieco nanucujes. Ten kto sa inicializacii nasilia iba brani ten nic nenanucuje, ale prave bojuje proti nanucovaniu.
Preto aj povodni liberali zadefinovali, ze sloboda jedneho konci tam, kde zacina sloboda druheho. To je podstata rovnosti prav, ktora je v sulade s neinicializaciou nasilia. V podstate toto je aj podstata spravodlivej spolocnosti. Neobmedzovat nikoho, pokial on teba neobmedzuje.
Zjavne o racionalnej etike nemas najmensie ponatie.
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Kocúr: Otvorený list Mariánovi Kuffovi 181
 2. Jozef Kmeto: Do roka a odo dňa od nástupu k moci by Kotlebovci vymazali cigánov z povrchu zemského 116
 3. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 109
 4. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 82
 5. Janka Cigániková: Pozrite si zoznam káuz vlád Smeru za 7 miliárd. Nenechajte sa kúpiť omrvinkami. 56
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 35
 7. Peter Cmorej: Kategórie finančných poradcov alebo nie je poradca ako poradca 23
 8. Erich Mistrík: Komu (ne)záleží na školstve 14
 9. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 13
 10. Juraj Jevin: Zaveďme konečne Odvodový bonus 11

Rebríčky článkov


 1. Helena Michlíková: Keď sa na Vás zrazu obraz zahľadí
 2. Jozef Legény: Hlasovanie poštou - supermarket na nákup hlasov. No, nekúpte ich!
 3. Martin Žilinčík: Nové dimenzie politického bizáru
 4. Martin Čepček: Prečo hazard zakázať
 5. Peter Ďuroška: Slovenský paralympijský výbor oslávil svoju štvrťstoročnicu
 6. Štefan Vidlár: ÓDY NA IGORA
 7. Mária Pálková: Ako sa z čerta stal človek 1. časť
 8. Roman Hutira: 3 jednoduché kroky ako škálovať váš business.
 9. Milan Lacúch: Freddie Mercury! Poučme sa z jeho osudu!
 10. Petra Babanova: Nebuď tam, kde si

 1. Anonym zverejnil ďalšie video proti Kiskovi. Dokazuje, kto nahrával
 2. Danko prerušil schôdzu, Beblavý a spol. pokračujú v proteste (minúta po minúte)
 3. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 4. Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii
 5. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 6. Vo štvrtok sa bude rokovať aj keby sa tam poslanci prikovali, tvrdí Danko (minúta po minúte)
 7. V Košiciach horel obchodný dom, škody sú obrovské
 8. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 9. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 10. Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď, vedenie stoplo citlivú otázku na premiéra

Už ste čítali?