A čo výchova proti extrémizmu?

Autor: Erich Mistrík | 4.1.2018 o 11:37 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  2417x

Výchova mládeže proti extrémizmu, jeden z cieľov súčasnej vlády, sa v posledných krokoch ministerky školstva stráca. Aj keď sa dalo predpokladať, že pre SNS extrémizmus nebude zásadným problémom, predsa to prekvapuje.

V programovom vyhlásení sa súčasná vláda totiž zaviazala vychovávať mládež proti extrémistickým myšlienkam a postojom. A čo sa odvtedy udialo? Z návrhov pretrvali len dva najhoršie.

Najprv prišiel návrh, aby deti chodili na výlety do Osvienčimu, nech vidia dôsledky exrémistického uvažovania. Pedagógovia zo všetkých strán hneď poukazovali na to, že podobný výlet nemusí v mysli, emóciách a postojoch žiakov nič zmeniť.

Ale fajn, deti majú výlet, na ktorý by sa možno nikdy nedostali a mnohé z nich si snáď odnesú poučenie.

Potom prišla myšlienka zvýšiť počet hodín dejepisu, aby sa deti viac učili o extrémizme v minulom storočí. Proti nej protestovali aj mnohí dejepisári a pedagógovia opäť poukazovali na to, že väčší počet hodín nič nevyrieši – ak sa nebude učiť inak. Ale hodinu navyše na základných školách máme.

Rozbehla sa príprava dokumentu Učiace sa Slovensko, ktorého autori zobrali problém s extrémizmom na Slovensku vážne. Zakomponovali do dokumentu výchovu ku kritickému mysleniu, rozvoj schopností žiakov pracovať s informáciami a ďalšie postupy, ktoré by mohli niečo zmeniť.

Súčasná ministerka dokument prakticky odložila do zásuvky.

Pod záštitou štátneho tajomníka sa pred viacerými mesiacmi rozbehlo seriózne a dlhodobé premýšľanie nad podobou občianskej náuky na našich školách. Predmet, ktorý môže byť kľúčový pre rozvoj demokratických postojov a pre odmietanie extrémizmu.

V tejto viac-menej neformálnej aktivite ministerstva, ktorá mala ambíciu vniesť dôležité zmeny do štátneho vzdelávacieho programu, sa podarilo sústrediť kolektívny rozum od kľúčových aktérov občianskej náuky na Slovensku.

Aktivita sa skončila zo dňa na deň príchodom Lukáša Machalu na ministerstvo, do funkcie bez akýchkoľvek obsahových právomocí, ktorý však podobné kurikulárne aktivity odmietal. Pochopiteľne, nie je mu blízke občianstvo, ale národ a všeslovanská idea.

L. Machala je preč, ale aktivita sa už nerozbehla – zrejme nemá podporu od novej ministerky.

A v týchto dňoch ministerka vyňala z právomocí štátneho tajomníka aj regionálne školstvo, kam patrí i problematika občianskej náuky. Takže ministerka prevzala aj právomoc pokračovať v premene občianskej náuky. Pretože je nominantkou za SNS, je jasné, že v nej pokračovať nebude.

Sumár: zo všetkých rozbehnutých návrhov na výchovu mládeže proti extrémizmu zostali dva najhoršie – Osvienčim a dejepis.

Kroky ministerky naznačujú, že rozhodovanie nenechá na druhých. Zároveň ukazuje, že sú pre ňu zbytočné aj podklady od iných ľudí, ako je ona sama (alebo ako je niekto vyššie postavený než ona?). Odmieta podklady aj od ministerského inštitútu, aj od skupiny expertov, aj od neformálnych zoskupení.

Pritom tieto zdroje informácií a nápadov mohla mať pod kontrolou – inštitút bol súčasťou štruktúry ministerstva, experti tvoriaci Učiace sa Slovensko pracovali priamo pre ministra, neformálne stretnutia k premene občianskej výchovy sa konali v budove ministerstva, dokonca sčasti za prítomnosti štátneho tajomníka.

Pre Slovenskú národnú stranu (ktorej nominantkou je súčasná ministerka školstva a rovnako ním bol aj Lukáš Machala) zrejme extrémizmus nepredstavuje problém a netreba sa mu v školách venovať.

Alebo si myslia, že všetko vyriešia návštevy v koncentračnom tábore a hodina dejepisu. Len pedagogický amatér si však môže myslieť, že to tejto spoločnosti pomôže.

Úradník nemusí byť profesionál v pedagogike. Ale ak je niekto pedagogický amatér, musí počúvať hlasy odborníkov na školstvo, na výchovu a na vyučovanie.

Ak konečne nezačneme v riadení školstva počúvať odborníkov, školstvo sa bude naďalej potácať rovnako, ako posledných 25 rokov. A extrémizmus bude kvitnúť ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?