reklama

Na obranu krížov

Vymazanie krížov z gréckych kostolov v katalógu Lidl je tou najhoršou formou multikulturalizmu, aká sa mohla objaviť a negatívne reakcie sú úplne prirodzené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Detinskému vysvetleniu Lidl-u ťažko uveriť. Možno sa len domnievať, že odstránením krížov „nechceli provokovať“ v krajinách, kde kresťanstvo nie je prevládajúcim náboženstvom.

Ak by sme boli dôslední, tak by sme na Slovensku vymazali polmesiac na hlavnej kupole indického Taj Mahal, všetky animistické symboly z Polynézie alebo Ameriky, v médiách by sa neobjavoval staroegyptský ankh, znak života... Pokračovať možno do nekonečna.

Čo získame takýmto purizmom? Vôbec nie to, že sa niekto nebude cítiť urazený. Získame pravý opak – urazíme tých, čo sa k tomu krížu hlásia. Tak sa aj stalo, reakcie kresťanských cirkví sa dali očakávať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak namiesto toho, aby Lidl svojím katalógom prispel k porozumeniu, vyvolal negatívne emócie.

Podobné uvažovanie predpokladá, že treba zotrieť a zahmliť rozdiely, aby sme sa navzájom neurážali: Neupozorňujme na to, že Gréci sú väčšinovo pravoslávni kresťania, aby sme neurazili moslimov, budhistov, hinduistov, šintoistov, ateistov, evanjelikov, judaistov...

A tak postupne začneme zotierať ďalšie zvláštnosti, individuálne špecifiká, regionálne odlišnosti, teda všetko, čo tvorí duchovné bohatstvo ľudského rodu. Budeme ich retušovať stále viac, až nám nezostane nič iné, len jedno – budeme všetci rovnakí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V našej blízkosti sme videli praktickú ukážku takejto praxe, Sovietsky zväz. Kultúrny imperializmus ruských a komunistických vládnucich vrstiev potláčal zvláštnosti jednotlivých kultúr až do tej miery, že väčšinu národov nútil Stalin písať azbukou a cyriliku vnútil dokonca aj inému štátu, Mongolsku. Zrušením dňa voľna zasa vymazali Vianoce, pričom všetci – napríklad aj sibírske etniká – sa museli obrátiť k pravoslávnym vianočným zvykom, avšak na prelome rokov, aby sa v komunistickom štáte náhodou nepripomínali kresťanské sviatky.

Ak sa potláčanie odlišnosti preženie, vedie to ku koncentračným táborom: Ak chceme, aby všetci uvažovali rovnako, vždy sa nájdu niektorí, čo tak necítia a nerozmýšľajú. Tých treba odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bezvýznamný katalóg jedného obchodného reťazca je určite veľmi ďaleko od Gulagu, ale je to drobný zárodok podobného uvažovania. Ak neakceptujem, že niekde žijú kresťania, smerujem ku kultúrnemu nihilizmu, ktorý sa nakoniec zvráti do kultúrneho imperializmu, lebo ideológiu, ktorá je v pozadí krížov, budem musieť niečím nahradiť.

Odmietanie odlišností nie je cestou ku spolužitiu kultúr, k multikulturalizmu. Odmietanie a vymazávanie odlišností vedie ku konfliktu kultúr, teda ku konfliktom medzi ľuďmi. V dnešnom pestrofarebnom a prepojenom svete je jedinou možnou cestou akceptovanie odlišnosti – avšak v rámci daného právneho poriadku. K mierovému spolužitiu kultúr sa môžeme dostať jedine s pomocou vnútroštátneho alebo medzinárodného práva, a nie cez vymazanie niektorých kultúr z povrchu zemského.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  218
  •  | 
  • Páči sa:  251x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu