Pre mňa bol zdrojom internet

Autor: Erich Mistrík | 9.5.2017 o 13:52 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  707x

Takúto vetu si dovolil povedať šéfredaktor časopisu Bojovník. Šéfredaktor čohokoľvek by si to nemal dovoliť, lebo je to priznanie k lajdáctvu... alebo k amaterizmu?

Už na stredných školách sa žiaci učia, že musia v písomnej práci uviesť aj dobre poznať zdroj svojich informácií. A hlavne, že to musí byť taký zdroj, ktorého informácie sa principiálne dajú overiť.

Na vysokých školách drvíme študentov, aby s literatúrou z webu pracovali veľmi opatrne, pretože často vôbec nedokážu zistiť, kto tam dal informáciu, s akým úmyslom a či je tá informácia vôbec pravdivá.

Okrem toho sa pri štúdiu žurnalistiky donekonečna hovorí o overovaní informácií.

A tu zrazu pán šéfredaktor povie, že jeho zdrojom informácií bol internet.

Na webe je skutočne veľa dôležitých a dôveryhodných informácií. Ale sú v hromade hlušiny a už sa takmer na bilbordoch píše, že treba byť veľmi opatrný. Možno aj tento pán šéfredaktor je opatrný pri ich výbere – hoci to z uvedeného rozhovoru veľmi jasne nevyplýva. Skôr z jeho slov vyplýva niečo opačné.

Jeho tvrdenie má totiž rovnakú hodnotu, ako keby povedal, že jeho zdrojom boli rozhovory na trhu. Alebo v lepšom prípade – jeho zdrojom bola knižnica. Alebo v najlepšom prípade – jeho zdrojom boli knihy.

Všetko sa dá použiť ako zdroj, dôležité však je, akí ľudia sa na tom trhu rozprávali, ako je budovaná tá knižnica, aké má fondy a aké (ktoré) to boli knihy.

Šéfredaktor vlastne povedal, že z niečoho čerpá, ale vlastne buď nevie, z čoho, alebo mu je to jedno. – Tomu nemožno hovoriť žurnalistická práca, ani seriózna práca. Je to buď nepoznanie sveta, alebo lajdáctvo.

A pán šéfredaktor ešte dodal: „Celý život sa pohybujem v žurnalistike a viem, že nájsť dobré ošatenie pre noviny či časopis je to najdôležitejšie a aj to najťažšie.“ – Čiže pre vznik dobrých novín nie je dôležité, aké informácie, komentáre a analýzy prinášajú, ale ako vyzerajú!

A to je už zneváženie celej žurnalistickej práce.

Je tu však ešte jedna súvislosť: Bojovník je „dvojtýždenník antifašistov“, ako sa píše v jeho hlavičke. Dnes, keď sa na nám rôzne extrémistické skupiny vysmievajú v priamom prenose, sa antifašisti riadia „internetom“. Neverím, že by Zväz protifašistických bojovníkov bol spolkom takýchto amatérov. Skôr to bude zneváženie tohto zväzu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

EKONOMIKA

Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky

Penta nesmie vyplatiť 11 miliónov eur Kočnerovi. Papierové zmenky však prokuratúra nezaistila, už preto nemusia byť Kočnerove.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Možno práve sledujeme revolúciu vyšetrovateľov

Tu nejde len o Kočnera.


Už ste čítali?