Čo sú to tie cyrilo-metodské tradície?

Autor: Erich Mistrík | 26.5.2016 o 19:29 | Karma článku: 9,47 | Prečítané:  3134x

„My nechceme zmeniť tradície krajiny, ktorá je postavená na cyrilo-metodských tradíciách“ – povedal pán premiér. Na čo sa to vlastne odvolával?

Pán premiér nechce, aby tu bolo „niekoľko desiatok tisícov moslimov, ktorí si postupne začnú presadzovať svoje veci“. Niekoľko desiatok tisíc moslimov (ktorí neprídu!) by skutočne malo právo presadzovať svoje veci, ale pán premiér v tom istom rozhovore pre TASR povedal, že „islam nemá priestor na Slovensku“. Lebo – Cyril a Metod sú základom tradícií tohto štátu.

Z čoho vychádzajú tieto tradície?

Panuje mýtus, že solúnski bratia k nám priniesli kresťanstvo. Nepriniesli, kresťanstvo tu už predtým šírili franskí, dokonca írski misionári. Konštantín/Cyril a Metod len pomohli jeho upevneniu.

Čiže cyrilo-metodská tradícia znamená, že budeme upevňovať kresťanstvo.

Konštantín vytvoril abecedu na zápis slovanského písma – hlaholiku. Používala sa krátko, naše územie prijalo neskôr latinku, hlaholika je mŕtva a nepoužíva sa nikde.

Ale cyrilo-metodská tradícia asi znamená, že sa vrátime k hlaholike.

Rastislav nevolal misionárov z ďalekej Byzancie preto, aby šírili kresťanstvo, ale aby zoslabil vplyv susednej Franskej ríše na svojom území.

Takže cyrilo-metodská tradícia znamená, že sa oprieme o vzdialené mocnosti, aby sme zoslabili vplyv susedných mocností. Ak by sme mali vyjadriť moderným jazykom, tak sa máme oprieť o východnú mocnosť, aby sme oslabili vplyv západnej mocnosti.

Solúnski bratia priniesli východný, byzantský rítus, ktorého potomkom je dnes pravoslávna cirkev. Naše územie po ich odchode prijalo latinský rítus, ktorého potomkami sú katolícke a evanjelické cirkvi.

Takže cyrilo-metodská tradícia asi znamená, že sa posilní pravoslávny rítus.

Ako jeden z výsledkom ich snahy vznikla na tomto území samostatná cirkevná provincia, takže to asi znamená, že aj dnes máme zachovať Slovensko ako samostatnú cirkevnú provinciu. Ale ku ktorej zo všetkých súčasných kresťanských cirkví sa má táto provincia hlásiť?

Solúnski bratia dosiahli, že sa staroslovienčina stala bohoslužobným jazykom vo Veľkej Morave. Takže pokračovať v ich tradícii znamená, že slovenčina bude naďalej – ako aj je – bohoslužobným jazykom v kresťanských chrámoch.

Konštantín napísal slávny predslov k evanjeliám – Proglas. V ňom sú verše o hodnote vzdelania, o otupenosti človeka bez vzdelania, o tom, že človek i národ sú bezbranné bez poznania a bez vzdelania.

Takže pán premiér sa pri odvolávaní na Cyrila a Metoda zaviazal, že bude podporovať vzdelanie na Slovensku.

Ono to dobre znie – budeme rozvíjať tradície Veľkej Moravy, Cyrila a Metoda. Ľudia na to počúvajú a hlavne, ak je to v súvislosti s moslimami, tak podobné slová skutočne rezonujú. Len niekedy je dobré si uvedomiť, na čo sa vlastne odvolávame. Čo je skutočnosť, čo je stále možné a čo sú len historické mýty.

Ale ak sa pán premiér odvolal na cyrilo-metodskú tradíciu v súvislosti s „desiatkami tisícov moslimov“, tak zrejme chcel zdôrazniť ich kresťanskú misiu. Dosť výrazne sa tak prihlásil ku kresťanstvu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Opäť zvýšil náskok v bodovacej súťaži.


Už ste čítali?