Utečenci v rodinách vôbec nie sú riešením

Autor: Erich Mistrík | 3.12.2015 o 9:12 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  3081x

Minister vnútra s pompou reklamuje, že sa niekoľko rodín na Slovensku postará o niekoľko utečeneckých rodín. A čo sa tým vyrieši?

Tento chvályhodný čin pomôže pár desiatkam ľudí, do Európy však prišli státisíce utečencov. Aký je to príspevok Slovenskej republiky k riešeniu situácie? Ak sa minister vnútra ukáže na tlačovej konferencii, tak je to asi príspevok republiky. Žiaľ, nie je, je to príspevok pár dobrovoľníkov a je to príspevok amatérsky.

Nejde však o počet ľudí, ktorým sa pomôže. Počet je taký zanedbateľný, že je vôbec trápne sa tým na úrovni vlády chváliť. Nejde o počet, ale o povahu a profesionalitu riešenia, ktoré môže byť len komplexné.

Ak už minister vnútra predstúpi pred kamery, aby niečo oznámil, mal by vystupovať ako skutočný minister a nie ako poštár posolstva od niekoľkých rodín. Mal by oznamovať riešenie hodné suverénnej republiky. Teda aspoň náznaky komplexného riešenia, ktoré ďaleko presahuje možnosti a ochotu pár slovenských rodín.

Minister vnútra by v tejto situácii mal prezentovať prípravu niekoľkých záchytných táborov, v ktorých bude štát utečencov dočasne umiestňovať. Mal by prezentovať komplexné opatrenia cudzineckej polície na zabezpečenie lustrácie utečencov, na urýchlenie, zjednodušenie, ale zároveň sprísnenie azylového pokračovania. Mal by ukázať, ako spolupracuje s inými štátmi EÚ pri „rozdeľovaní“ utečencov, resp. pri ochrane schengenských princípov.

Spolu s ministrom zdravotníctva by mal ukázať, ako sa postarajú o zdravie utečencov, ktorí po dlhej ceste určite neprekypujú zdravím a neprešli zdravotnou starostlivosťou Slovenskej republiky.

Spolu s ministrom sociálnych vecí by mali prezentovať množstvo opatrení na zabezpečenie života v záchytných táboroch, na financovanie ich života, na nejaké sociálne dávky pre utečencov, na starostlivosť o postihnutých, tehotné matky alebo osamelé matky s deťmi, o starších ľudí, na problémy v jazykovej komunikácii...

Spolu s viacerými ministrami by mali prezentovať spôsoby, ako bude štát pomáhať v zapájaní utečencov do trhu práce – ako podporí živnostníkov, aby s nimi pracovali, ako podnieti regióny na tvorbu nových pracovných miest, kde by sa utečenci mohli živiť, ako pomôže utečencom, ktorí tu zostanú, zakladať si drobné firmy...

Spolu s ministrom školstva by mali prezentovať opatrenia, ako sa štát postará o školopovinné deti, ako podporí učiteľov, školy, tvorcov učebných materiálov, obce a každého, kto pomôže v zaškolení detí utečencov, ako pripravia tlmočníkov, ako pripravia učiteľov pre prácu s týmito deťmi...

Problém je príliš zložitý, aby sme jeho riešenie mohli nechať na dobrovoľníkov.

Namiesto toho všetkého sme videli manévre niekoľkých policajtov a vojakov na hraniciach a výpomoc niekoľkým kresťanským rodinám.

Ak sa slovenská vláda tak veľmi obáva utečencov, že kvôli nim navrhuje protiteroristické zákony, mala by ponúknuť aj komplexné, profesionálne a funkčné nástroje na riešenie celého problému.

Keby to nebola súčasť predvolebnej kampane, bolo by potrebné sa pýtať na funkčnosť najvyšších orgánov štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?