Aj bez veľkých učebníc sa dá učiť

Autor: Erich Mistrík | 23.8.2014 o 19:37 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1758x

Od roku 2008 sme v tomto štáte nedokázali zabezpečiť učebnice pre všetky ročníky základnej a strednej školy. Zasa budú chýbať. Je to však taký problém, ako sa prezentuje?

Keď prišiel minister Peter Pellegrini do úradu, zistil, že situácia s učebnicami je horšia, ako sa zdalo. Bývalý minister, Dušan Čaplovič problém úspešne zametal pod koberec a k 1. septembru budú školám stále chýbať desiatky učebníc. Ministri Mikolaj, Jurzyca aj Ćaplovič mali šesť rokov na riešenie situácie a nedokázali to.

Učitelia i riaditelia volajú do neba: Ako máme učiť, keď stále nemáme základné materiály?!

Samozrejme, je povinnosťou ministerstva čo najrýchlejšie rozbehnúť systém, aby školy dostali potrebné učebnice a zdá sa, že minister Pellegrini chce konať. Ale to je otázka pre najbližšie mesiace. Ako pragmatik by zároveň mohol uvažovať o čo najrýchlejšej zmene centralizovaného a ťažkopádneho systému tvorby učebníc – aby sa situácia neustále neopakovala.

Ak sa pozrieme do budúcnosti, zostáva jeden otvorený problém. Skutočne sa školy vôbec nezaobídu bez učebníc?

Učebnica je u nás spravidla jedna kniha (prípadne s pracovnými listami) na jeden predmet v jednom ročníku. U nás ju dostanú (alebo si ju kúpia) všetky deti na Slovensku. Nedá sa inak?

Do škôl prichádzajú tablety. V tisíckach. V školách sú počítačové učebne, interaktívne tabule, kopírovacie stroje, učitelia majú vo väčšine škôl viac-menej bezproblémový prístup na internet, deti sa suverénne pohybujú po internete už od prvej triedy, smartfóny sa prudko rozširujú. Učebnica sa používa 10 aj viac rokov, ale informácie sa množia a menia každú sekundu.

V dnešnom systéme trvá bežne proces od výberu autora učebnice po príchod učebnice na školu aj vyše dvoch rokov. Má taká učebnica ešte zmysel? Je v takomto svete ešte nutné, aby deti dostali od učiteľa jednu knihu, „z ktorej“ sa majú učiť?

Pre deti zo sociálne slabšieho prostredia asi áno. Aj tie však v škole majú prístup k iným zdrojom.

A čo učitelia? Skutočne všetci učitelia potrebujú na celom Slovensku tú istú učebnicu? Skutočne neexistuje množstvo tvorivých učiteľov, ktorí sú schopní si urobiť učebné materiály sami?

Možno ich je naozaj málo. Ale v takom prípade by malo konať ministerstvo a jeho rezortné ústavy. Hneď, ako bola prijatá tzv. Mikolajova reforma, sa malo rozbehnúť masové – skutočne masové, to znamená v tisíckach – školenie učiteľov, aby si vedeli pripravovať učebné materiály sami. (Namiesto nedomysleného systému získavania kreditov za ďalšie vzdelávanie...)

A zároveň vytvoriť systém, aby na to mali čas – menej ich zaťažiť byrokraciou, trochu im uvoľniť úväzky, dať im menej detí do triedy... A dať školám peniaze na materiál, ktorý by učitelia potrebovali. Väčšina učiteľov by sa s chuťou pustila do tvorivej práce.

Nemusia hneď vytvoriť stostranovú učebnicu. Stačí tu pracovný list, tam pracovný list, tu prezentácia, tam tabuľka a schéma, tu vybrať obrázok z internetu, tam nájsť nejakú zvukovú stopu... Možnosti sú tisíce, len treba vedieť, ako si ich tvoriť a ako s nimi na hodinách pracovať.

Netvorivý, menej talentovaný alebo nemotivovaný učiteľ to nikdy nedokáže. Takému však nepomôže ani učebnica, lebo aj tak bude iba prednášať to, čo je v nej, a potom skúšať, čo si deti zapamätali.

Tvorivým a motivovaným učiteľom učebnice často netreba. Všetci si ich však žiadajú. Samozrejme, je to jednoduchšie. Ale mnoho učiteľov, ktorým záleží na tom, aby svojich žiakov vychovali lepšie, si už dnes vytvára učebné materiály.

Volanie po učebniciach treba určite vypočuť, lebo slovenské školstvo je dnes nastavené tak centralisticky, že sa bez učebníc nezaobíde. Ale kedy príde ten čas, že ministerstvo spustí systém dôkladnej prípravy učiteľov, aby neboli odkázaní na centrálne vyrábané a distribuované učebnice?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?