Aké hodnoty si chce Európa brániť?

Autor: Erich Mistrík | 22.8.2014 o 15:56 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  1945x

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, prudký rast Islamského štátu, radikálna pravica v Európskom parlamente... Európa bubnuje na poplach a volá po obrane svojich hodnôt. O aké hodnoty sa obávame?

Britský premiér sa vyjadril, že bude bojovať proti Islamskému štátu, EÚ prijíma sankcie voči Rusku, Taliansko prijíma opatrenia proti utečencom z Afriky: Načo to potrebujeme, aké základy európskeho života sú v ohrození?

Slobodný trh a ekonomický život sú jedným zo základov súčasnej Európy. Napriek sankciám je však Rusko naďalej súčasťou svetovej ekonomiky. Slobodný trh s ropou potrebuje aj Islamský štát, aby mohol financovať svoju existenciu. A aj európski radikáli podporujú slobodný a otvorený trh, keď odmietajú socialistické plánovanie, ku ktorému má sklony bruselská byrokracia.

Za jeden zo základov Európy sa zvykne považovať kresťanstvo. Kresťanstvo v Európe však už prestalo byť hlavnou kultúrotvornou silou, ktorou bolo v stredoveku. Od osvietenstva sa dostáva do defenzívy a dnes – napriek politickým snahám cirkví a  kresťanských politických strán – je väčšinou odkázané do sveta osobného a súkromného života.

Okrem toho, kresťanstvo by zrejme ohrozili len moslimskí radikáli z Islamského štátu, ako vidno z ich vzťahu ku kresťanom na vlastnom území. Aj tých však nelikvidujú preto, že sú kresťania, ale preto, že nie sú radikálnymi moslimami.

Stále zostáva niečo, kvôli čomu Európa veľmi realisticky bije na poplach – a to je ohrozenie demokracie.

Európski politickí radikáli odmietajú liberálnu demokraciu (hoci ju využívajú), lebo tvrdia, že spôsobuje len chaos. Marian Kotleba velebí štát, ktorý aktívne spolupracoval s nacistickým Nemeckom a odmieta Slovenské národné povstanie – asi práve preto, lebo povstanie sa obrátilo proti totalite, za slobodu a demokraciu. (To len neskôr ho komunisti dezinterpretovali ako „svoje“ povstanie.)

Agresia Ruska voči Ukrajine nabúrala také usporiadanie Európy, kde sa konflikty riešia rokovaním, konsenzom, hlasovaním, kompromisom. Rusko ukázalo, že hrubou silou sa aj v dnešnej Európe dá dosiahnuť veľa. Zažili sme to Európe počas vojny na Balkáne, teraz však stojíme pred oveľa väčšou silou, na ktorú sa nedá jednoducho odpovedať silou.

Rýchly vznik Islamského štátu sa nás zasa akoby nedotýka, „veď je to ďaleko“. Ako však ukázal film americkej televíznej stanice uverejnený na sme.sk a youtube, jeho vodcovia a ideológovia otvorene hovoria, že budú pochodovať po Európe a vo Washingtone vztýčia svoju vlajku.

Nekompromisná šaríja neohrozuje tak veľmi kresťanstvo, lebo to je už na ústupe. Veď ani európsky právny systém nie je založený na náboženských hodnotách. (Kresťania síce priniesli do Európy Desatoro, ktorého princípy vošli do nášho právneho systému, ale tieto princípy sú predkresťanským a nad-kresťanským systémom hodnôt.)

Šaríja Islamského štátu oveľa viac ohrozuje základy európskeho právneho systému, ktorý je založený na úcte k jednotlivcovi, na tolerancii k menšinám a na svetskej spravodlivosti.

Slobodná výmena ideí, vecí a ľudí založená na vyjednávaní a kompromise, na úcte k človeku, na humanizme – to sú európske hodnoty, ktoré sú v ohrození. Tieto hodnoty ohrozuje oslavovanie režimu Slovenského štátu z rokov 1939-1945, odmietanie Slovenského národného povstania, odpor voči prisťahovalcom v Európe, ruská politika hrubej vojenskej sily, stínanie hláv odporcom, presadzovanie jedinej „správnej“ ideológie.

Tieto hodnoty si musí Európa strážiť. Nielenže si na nich založila svoju identitu, ale tieto hodnoty umožňujú Európanom žiť už dlho v mieri a pokojne sa sústreďovať na problémy každodenného života.

Na Slovensku by sme si to mali nahlas pripomínať tak 21. augusta ako aj 29. augusta.

Z toho všetkého však vyplývajú dôležitejšie otázky: Ako pomôcť Ukrajine, aby nás neohrozoval jej konflikt s Ruskom? Ako zabrániť tomu, aby sa neonacisti dostávali do volených funkcií? Ako sa naplno zhostiť našej globálnej zodpovednosti, ktorú máme s našimi spojencami v NATO? Ako pomôcť iným krajinám EÚ, aby sme spolu zvládali príliv utečencov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?