O čo vlastne ide pri výmene školských ministrov?

Autor: Erich Mistrík | 11.7.2014 o 11:13 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  9319x

Dva roky sa premiér zastával neustále kritizovaného ministra školstva, Dušana Čaploviča. Tvrdil, že za ním stojí, že je dobrým ministrom. Zrazu sa minister vymenil a nový minister začína upratovať. Čo musí upratovať po dobrom ministrovi?  

Bývalý minister D. Čaplovič sa okrem iného bránil kritike aj tým, že jeho strana (Smer) nemá problém s jeho ministrovaním. Že to len ľudia niekedy nemajú radi jeho rozhodnutia. Asi bol ministrom pre politickú stranu, nie pre ľudí, ani nie pre školy – ale to mu pravdepodobne zabezpečilo relatívne dlhý pobyt vo funkcii.

Bývalý minister D. Čaplovič sa bránil aj tým, že napráva veci, ktoré boli v rezorte pokazené – napríklad spustil nákup tabletov pre školy, spustil prípravu niekoľkých zásadných zákonov, podporoval zmeny v Štátnom vzdelávacom programe, chcel zmeniť financovanie súkromných škôl, chcel zmeniť maturitu, chcel urobiť poriadok v kvalite vysokých škôl...

To všetko chcel, niečo z toho aj urobil – hlavne bol úspešný v nákupoch (Planéta vedomostí, tablety, kvety...). O učebniciach sa mlčalo, o zmätkoch so Štátnym vzdelávacím programom radšej tiež.

Prišiel nový minister, a ten zrazu tvrdí, že treba upratovať. Dokonca hovorí o zmenách vo fungovaní ministerstva, čo je vážne slovo, lebo tým naznačuje zmenu štruktúry celého úradu, teda aj výmeny ľudí, zmenu finančných tokov a pod.

Takže nový minister začne opravovať, čo bolo pokazené. Presne tak, ako zamýšľal aj Dušan Čaplovič.

Predtým opravoval školstvo historik, ktorý v školstve pracoval minimálne. Hlavnou kvalifikáciou bývalého ministra na tento post bol pravdepodobne imidž slušného človeka, jeho dlhodobý záujem o túto funkciu plus jeho pevná pozícia v Smere.

Akú kvalifikáciu na ministra školstva má Peter Pellegrini? Premiér sa vyjadril: Vyrástol v našich straníckych štruktúrach a je schopný.

Treba doplniť, že má ekonomicko-finančné vzdelanie i skúsenosti, prichádza z vysokého postu na ministerstve financií a je „digitálnym lídrom pre Slovensku republiku“. Je aj mladý a ovláda dva cudzie jazyky.

Aj Dušan Čaplovič aj Peter Pellegrini sú teda spoľahlivými kádrami. Prvý z nich sa pustil do rozsiahlych zmien, ktoré zo Smeru nekritizovali. Do čoho sa pustí druhý z nich – keď chce upratovať, ale zároveň chce pokračovať v legislatívnych iniciatívach predchodcu?

Možno nakoniec nejde o školstvo, ani o fungovanie ministerstva: Prichádza totiž spoľahlivý káder, ktorý sa celý život pohybuje okolo financií a informačných technológií. Zvláštna náhoda: V školstve sa okolo informačných technológií točia veľké peniaze.

Nejde pri tejto výmene nakoniec len o peniaze? – Žeby napr. tablety pre školy dodávala nesprávna firma? Alebo by mal informatizáciu školstva z európskych fondov zabezpečovať niekto iný ako dosiaľ? Alebo „inak“?

Musím sa priznať, že sú to len moje podozrenia, ktoré možno vôbec nie sú oprávnené. Len sa mi nejako natískajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?