Zúfalé menu slovenských politikov pre eurovoľby

Autor: Erich Mistrík | 14.5.2014 o 9:10 | Karma článku: 12,79 | Prečítané:  3751x

Ponuka slovenských politikov pre voľby do Európskeho parlamentu je neskutočne zlá. Akoby bolo úplne jedno, čo voličom povedia, hlavne, aby sme si ich všimli. Odráža táto ponuka ich nekompetentnosť? Je obrazom arogancie voči voličom? Prejavom politického amatérizmu?

Vysoko kritickí voliči sledujú politikov celé volebné obdobie a majú jasno, čo ktorý politik dokáže. Veľmi veľa ľudí však rozmýšľa o svojej voľbe až tesne pred voľbami. Na nich platí volebná kampaň.

Skoro nikto z nich nečíta volebné programy. Ale všetci čítajú bilbordy, skoro všetci vidia politický marketing v televízii, mnohým chodia do poštových schránok rôzne letáky a letáčiky. Niektorí navštevujú rôzne predvolebné propagačné akcie s gulášom, hudbou a s vystúpením politika. Počúvajú rôzne heslá, ktoré majú voliča okamžite osloviť a získať.

Tie heslá by mali vyjadriť, o čo sa bude politik (strana) po voľbách snažiť. A čo nám hovoria?

Byť partnermi, nie otrokmi. V EÚ sme teda otrokmi, ale títo politici z nás tam urobia rovnoprávnych partnerov. Zrejme si nevšimli, že tá EÚ, to sme aj my.

Chceme Európu aj tu, na Slovensku. Oni k nám nielen dovezú Európu, ale okrem toho zoberú moc politikom, lebo budeme o všetkom hlasovať elektronicky. Ale sú dobrí, pretože nám ponúkajú hokejistu, ktorý pred 45 rokmi strelil slávny gól do sovietskej bránky.

Silná rodina - lepšia Európa. Títo určite zachránia tradičnú rodinu. Keď ju už nezachránili na Slovensku svojím kšeftom pred prezidentskými voľbami, tak v Štrasburgu určite. Ale aspoň naznačujú prioritu svojho programu.

Všetci za Brusel, my za vás. Títo muškerieri sa hotujú, že budú bojovať proti Bruselu. Nie sme aj my tak trochu tá Brusel? A za čo budú bojovať? Budú bojovať za naše bohatstvo, alebo za našu kultúru, alebo za našich športovcov?

Máme aj iného bojovníka: Ja odvahu mám. Možno len na silné reči, ale určite bude bojovať proti ponižovaniu a ožobračovaniu Slovákov, ako tvrdí. Zdá sa, že tá Európska únia je veľký čierny drak.

Ľudia, za ktorých sa v Európe nebudete červenať. Ich hlavnou výhodou zrejme je, že nám tam neurobia hanbu. Budú jesť príborom? Vedia sa pozdraviť po anglicky?

Spoločný trh, nie socializmus. Aj tu sa ukazuje nejaký náznak programu politika. Hoci ten spoločný trh už v EÚ máme, tak čo teraz?

Skúsenosti. Nedozvieme sa, aké skúsenosti. Ale asi nám hovoria, že ten politik je tam tak dlho, že už musel nejaké skúsenosti nazbierať.

Aj ty zo Slovenska môžeš byť veľké zviera. Sú mladí, ale určite nás nesklamú, lebo sa z nich tam stanú silné levy. Aspoň to bohorovne tvrdia.

V Európe volíme úspešné Slovensko. Keď sa dostanú do Štrasburgu, už si Slovensko nemusia voliť, takže asi majú na mysli voľby 24. mája. V nich si veria. Sú už dnes vo funkciách, tak ich máme voliť, lebo ich úspech bude asi úspechom celého Slovenska

Silní. Nevieme, či budú mať silné reči, alebo silné svaly, ale určite nás ochránia. Lebo my určite potrebujeme ochranu.

Ale sú tu aj iní: Máme iné riešenia. Aké? Nedozvieme sa ani v náznaku.

Pri čítaní týchto hlúpych hesiel sa vynárajú dotieravé otázky: Prečo nám - voličom - nehovoria o politických frakciách v Európskom parlamente, do ktorých sa dostanú? Prečo nehovoria, s kým tam budú spolupracovať a na čom? Prečo nehovoria, ako si predstavujú svoje zákonodarné iniciatívy a svoje pôsobenie vo výboroch v Štrasburgu? Prečo nehovoria o spôsoboch, ako chcú kontrolovať moc Európskej komisie?

Prečo nehovoria, ako sa ubránia vplyvu lobistov? Prečo nehovoria, za čo a proti čomu budú hlasovať? Prečo nehovoria, ktoré záujmy Európskej únie sú pre nich tie najdôležitejšie? Prečo nehovoria o postavení EÚ vo svetovej politike/hospodárstve/kultúre...?

A prečo nehovoria o zmenách v právomoci Európskeho parlamentu po Lisabonskej zmluve?

Je zaujímavé, že nikto z nich neprezradí, že tam nemôže vystupovať len ako zástanca Slovenska. Všetci(!) by mali vystupovať ako poslanci Európskej únie, teda mať na zreteli záujmy tohto celku, a nie iba záujmy nášho malého Slovenska. Tie záujmy vôbec nemusia byť v rozpore, ale niekedy môžu byť celkom odlišné.

Veď ten Európsky parlament je parlamentom pre celú úniu, a jeho poslanci rozhodujú za celú úniu - nie iba každý za svoju krajinu.

Ich heslá však pôsobia, akoby tam išli proti niekomu brániť Slovensko. Hovoria tak preto, aby sme ich volili, alebo skutočne nerozumejú zmyslu Európskeho parlamentu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?