Minister školstva netuší, ako pracujú učitelia

Autor: Erich Mistrík | 28.12.2012 o 10:50 | (upravené 28.12.2012 o 12:15) Karma článku: 25,72 | Prečítané:  6410x

Minister školstva síce nemusí byť geniálny v príprave vyučovacej hodiny, ale prinajmenšom by mal vedieť, ako pracuje hlavná masa zamestnancov jeho rezortu - učitelia. Podľa posledných vyhlásení ministra Dušana Čaploviča o prázdninách však pán minister o tom zrejme nevie nič.

Pán minister zrátal, koľko prázdnin majú učitelia: "Uvedomte si, že končia zimné prázdniny. Učitelia nastupujú 8. januára do zamestnania, potom sú krátke polročné, potom sú jarné prázdniny, potom sú veľkonočné, tých prázdnin je neúrekom."

Prázdnin je neúrekom. Podľa Synonymického slovníka slovenského jazyka to znamená - veľa, veľmi veľa, priveľa, príliš, nadmieru.

Pán minister dodal síce, že to akceptuje, ale v tom akceptovaní bola z jeho strany horkosť a výčitka. Trúfnem si ju sformulovať takto - Uvedomte sa, ako sa máte oproti iným zamestnancom dobre, tak neštrajkujte.

Zdá sa, že pán minister vôbec netuší viacero vecí:

1.      Učitelia majú nárok na riadnu dovolenku tak, ako všetci ostatní zamestnanci. Nemôžu si ju však čerpať kedykoľvek počas roka, ale len v čase prázdnin. Prázdniny teda slúžia hlavne na ich zotavenie.

2.      Dĺžku prázdnin určuje ministerstvo školstva. Teda ak ministerstvo povie, že okolo Veľkej Noci budú mať deti týždeň voľno, budú ho mať aj učitelia. Ak ministerstvo povie, že nebude ani deň prázdnin mimo štátnych sviatkov, tak nebudú mať učitelia voľno. Preto minister nemôže vyhadzovať na oči učiteľom, že majú veľa prázdnin - lebo jeho úrad tak rozhodol.

3.      Od zimných aj veľkonočných prázdnin treba odrátať dni štátnych sviatkov, a potom nám zostane len 3-5 voľných dní navyše oproti ostatným zamestnancom. Ak však zarátame aj štátne sviatky, samozrejme, že to vyzerá na viac ako dva týždne voľna!

4.      Polročné „prázdniny" trvajú jeden deň.

5.      Jarné prázdniny nevymyslel nikto kvôli učiteľom, ale kvôli deťom, aby nemali problém s jarnou únavou. Počas jarných prázdnin sú učitelia buď na riadnej dovolenke, alebo - veľmi veľa z nich - trávia prázdniny na rôznych vzdelávacích kurzoch.

6.      Ľudia, ktorí nič netušia o prázdninách, radi závidia učiteľom a tvrdia, že majú v lete dva mesiace prázdnin. Nemajú dva mesiace, lebo prvý júlový a posledný augustový týždeň musia byť v škole (dokončovať školský rok a pripravovať nový), alebo ich tráviť na vzdelávacích kurzoch. Zvyšok júla a augusta nemusí pokryť ani riadnu výmeru dovolenky na zotavenie.

Posledná veta pána ministra je už z jeho strany zlomyseľnosť: "Ale potom budem čakať, či budú štrajkovať aj počas polročných prázdnin a jarných prázdnin na školách. Keď štrajkovať, tak štrajkovať aj v tomto čase, nielen počas vyučovacieho procesu."

Rád by som videl robotníka z automobilky, ktorý by sa vrátil zo svojej dovolenky na chate, aby išiel štrajkovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?