Matematika ministra školstva

Autor: Erich Mistrík | 11.10.2012 o 9:05 | Karma článku: 17,42 | Prečítané:  12832x

Minister školstva pred časom vyhlásil, že je potrebná maturita z matematiky, lebo - jeho naučila matematika logicky myslieť. V súvislosti s platmi učiteľov ukázal, ako si predstavuje matematické logické myslenie.

Vláda sľubuje učiteľom zvýšenie platov o 5%, čo je vlastne o 10%, lebo budúci rok sa v štátnej a verejnej správe znížia platy o 5% - také boli slová ministra pred novinármi.

Učiteľom tak prirátal to, čo ostatným má vláda zobrať. Teda nerátal zvýšenie platov, ale pomer nových platov v jednej sfére k novým platom v inej sfére.

Toto porovnanie je samo osebe absurdné. Za týmto porovnaním sa však skrýva niečo iné.

Na jednej strane - učiteľom nesľúbili zvýšiť tarifné platy. Vláda (minister financií spolu s ministrom školstva) len sľúbili, že na školy (či vlastne samosprávam do rozpočtov?) pošlú o 5% viac peňazí.

Ktorá samospráva odolá tomu, aby tie peniaze nepoužila napr. na opravu zatekajúcej strechy školy? Ktorá samospráva skutočne tie peniaze dá na platy? Niektorá áno, niektorá nie. Aké istoty ponúkajú učiteľom sľuby dvoch ministrov?

Na druhej strane - vo verejnej správe sa nebudú znižovať tarifné platy. Len sa má celkový objem peňazí na mzdy znížiť o 5%. Na tarifné, teda tabuľkové platy majú zamestnanci štátnej a verejnej správy nárok, preto ich nikto nemôže znížiť, museli by sa zmeniť tabuľky, a to si nikto netrúfne. Takže buď prepustia 5% zamestnancov, alebo im ich osobné príplatky a odmeny znížia o 5%.

Takže na jednej strane vôbec nie je isté, že sa platy o tých 5% zvýšia, na druhej strane je isté, že sa tarifné platy o tých 5% neznížia.

Ukázal minister Dušan Čaplovič logické uvažovanie? Alebo to bolo čarovanie s číslami? Alebo to bolo čarovanie s faktami? Alebo to bolo zavádzanie verejnosti? Akú logiku predviedol minister Dušan Čaplovič?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.


Už ste čítali?