Naše školstvo obchádza strašidlo nového náboženstva

Autor: Erich Mistrík | 31.8.2012 o 21:28 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  1448x

Už druhý minister školstva je nadšencom pre Planétu vedomostí. Zdá sa, že v priamom prenose sledujeme vznik nového ministerského náboženstva.

Ako keby sa ministri E. Jurzyca a D. Čaplovič dohodli. Rovnaké vyhlásenia: Chceme moderné školstvo, treba Planétu vedomostí. Chýbajú nám učebnice, treba Planétu vedomostí. Učitelia volajú po Planéte vedomostí. V 21. storočí treba Planétu vedomostí.

To sú akože argumenty pre jej nákup.

Pod „tlakom odbornej verejnosti" sa priznávajú aj nejaké pochybnosti. V Planéte vedomostí sú nejaké chyby, ale dáme ich opraviť.

Sledujeme aj rituálne tance ohľadne financií. Cenu dokážeme znížiť. Peniaze získame z takých a takých fondov. Peniaze na ňu ušetríme inde. Netreba verejnú súťaž.

Začína tu vznikať nové náboženstvo.

To náboženstvo má svojho boha - Nepýtajte sa na povahu a kvalitu Planéty vedomostí, ona proste Je. Nepripomína to jednu známu vetu - Som, ktorý som? Alebo inú - Nebudeš mať iný produkt ako Planétu vedomostí a Agemsoft je zvestovateľom tejto Planéty?

Má svoje východiskové tvrdenia a dogmy, o ktorých sa v náboženstve nediskutuje - Planéta vedomostí je vynikajúci produkt.

Má svoje sväté písmo, ktoré je kánonom - Planéta vedomostí ponúka niekoľko prírodných vied, a podľa nich sa majú spracovať aj iné predmety. Ako v každom svätom písme, aj v nej sa nájdu nejaké detaily, ktoré odporujú realite, ale tie predsa nezmenšujú hodnotu základnej myšlienky zjavenej Planétou.

Myslím, že má svoju vieru - Zdá sa, že obidvaja ministri sa stali nadšencami pre Planétu vedomostí aj bez toho, aby ju poriadne poznali. Alebo bez toho, aby poznali reálnu situáciu na školách a  reálne potreby škôl.

Má svoje rituály - Pri zmienkach o ohromnej cene Planéty vedomostí ministri svorne a štandardne zdôvodňujú, že finančne je to v poriadku.

Má svojho najvyššieho kňaza - My (= ministerstvo) vám (= školám) zvestujeme pravdu o Planéte vedomostí. My vieme, že je pre vás dobrá, lebo my najlepšie poznáme našu Planétu vedomostí.

Má svoju cirkev - Ľudia boli platení za to, aby ju v školách vyskúšali, a potom ju obhajovali. To bol síce vynález predchádzajúceho ministra, ale aj súčasný minister používa tvrdenia týchto kňazov Planéty na zdôvodnenie svojho zámeru.

Má svoju medzinárodnú sieť prívržencov - Používajú ju aj v zahraničí, a je to tam dobré.

Len jedna otázka mi stále vŕta hlavou: Kedy už budeme mať ministra školstva, ktorý sa neupíše žiadnemu náboženstvu, ale bude chcieť poznať realitu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?