Markíza ako škola stereotypov a predsudkov

Autor: Erich Mistrík | 17.2.2012 o 19:47 | Karma článku: 14,12 | Prečítané:  3731x

Súkromné televízie sa nepohnú bez príjmov z reklamy. Preto potrebujú čo najviac divákov, aby sa reklamným firmám oplatilo u nich investovať. Aj obľúbený markízacky program Bez servítky sa snaží pritiahnuť čo najviac divákov, čo je logické. Prečo ich však priťahuje za každú cenu, aj za cenu podpory predsudkov?

Keď chce akákoľvek televízia pritiahnuť divákov, musí do programu zaradiť niečo zvláštne. Najradšej niekoho, kto je niečím výnimočný, alebo dosahuje zvláštne výkony v čomkoľvek. Napríklad bohatých a z obrazovky známych ľudí, ako Markíza ponúka v Smotánke. Alebo homosexuálov, ako ponúkali v Let´s dance. Alebo Róma, ako ponúkli v relácii Bez servítky.

Keď mal v dnešnej relácii Bez servítky variť Róm, jeden z účastníkov súťaže hodnotil jeho vkus ako typicky cigánsky. Povedal: „Majú tam taký cigánsky štýl", čo v ďalšom vysvetlení označovalo krikľavé farby v zariadení bytu, v ktorom ich tento Róm vítal.

Zrejme je pre Rómov typické, že veci okolo nich sú krikľavé, teda inými slovami - prehnané, nevkusné a ak nie priamo opovrhnutiahodné, tak aspoň pre človeka „s dobrým vkusom" mierne nepatričné.

O pár minút neskôr tento Róm vítal účastníkov súťaže pred Špeciálnou základnou školou. Jeden zo súťažiacich sa okamžite spýtal: „Ty si sem chodil?"

Zrejme predpokladal, že všetci Rómovia chodia do špeciálnych základných škôl, čiže medzi tých, ktorí potrebujú zvláštnu starostlivosť - medzi telesne, zdravotne a psychicky postihnutých.

Tých päť minút relácie, ktoré som náhodou zhliadol, mi stačilo. Veľa som sa z nich naučil o Rómoch. Naučil som sa:

Že tento Róm vie variť.

Že Rómovia nemajú vkus.

Že Rómovia sú telesne alebo zdravotne alebo psychicky postihnutí a patria do špeciálnych škôl.

Určite všetci v sebe nesieme množstvo stereotypov a predsudkov voči všelikomu, aj voči Rómom. Stereotypy i predsudky majú v našom živote dôležité miesto, niekedy sú pre nás aj potrebné. Ak ale na základe našich predsudkov hodnotíme celé skupiny občanov tohto štátu, vtedy sa ich treba zbaviť. Predsudkov, nie tých občanov.

Nie je ľahké sa zbaviť predsudkov a stereotypov. Televízni tvorcovia však majú jeden veľmi jednoduchý nástroj, ako podobné výroky neprezentovať, aby nepodporovali predsudky - proste uvedené výroky z výslednej relácie vystrihnúť.

Neverím, že si ich tvorcovia relácie nevšimli. Ak si ich však všimli, tak cítim dve možnosti. Buď im je to jedno, čo nie je práve chvályhodné. Alebo to robia naschvál, aby si takýmto nevkusným spôsobom pritiahli divákov.

Ďakujem televízii Markíza za hlboké poznanie Rómov, ktoré nám poskytla v exponovanom, podvečernom vysielacom čase. Myslím, že táto relácia výrazne prispela k tolerancii a spolupráci medzi rôznymi ľuďmi na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?