Darwin a výhrada vo svedomí

Autor: Erich Mistrík | 11.9.2011 o 7:30 | (upravené 11.9.2011 o 19:46) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  920x

"Darwin je mŕtvy", vyslovil nedávno jeden biológ. Konštatovanie ma prekvapilo, lebo dovtedy som si myslel, že Darwin je živší ako v minulosti. Spýtavý pohľad doviedol môjho biológa k rozvinutej vete: „Všetko funguje na molekulárnej a nižšej úrovni, nie tak, ako si predstavoval Darwin." Nie som si istý, či reprodukujem jeho slová presne, ale prinútil ma uvažovať. Kto dnes potrebuje Darwina? Čo s Darwinom v škole, keď ho tam výhrada vo svedomí môže vysunúť na okraj záujmu?

Ak biológ konštatuje, že evolučné princípy už nefungujú tak, ako ich usporiadal Charles Darwin, niečo s nimi asi nie je v poriadku. Musel som si položiť otázku: Žeby to všetko predsa len spôsoboval ten múdry starý pán, ktorého stáročia kreslíme s dlhou bradou, v spoločnosti mladšieho bradatého muža a s holubicou nablízku?

Rezignovala veda na evolučné vysvetľovanie sveta? Stiahne sa veda nakoniec pred silou viery? Schová sa veda do útulku pre bezdomovcov, ktorý bude riadiť viera a pokorne prizná, že celú evolúciu riadi Boh?

Tento boj vôbec nie je vyhratý ani jednou ani druhou stranou. Dobre viem, že ešte dlho nebude vyhratý. Na jednej strane veda bude neustále spochybňovať a znova overovať svoje vlastné výsledky. Na druhej strane ľudia fungujú tak, že mnohí z nás akosi potrebujú vieru v silnú bytosť, alebo v silný duchovný princíp, ktorý im riadi svet.

Ale predsa sa mnohí držíme Darwina a jeho evolúcie, aj keď je to asi inak, ako si predstavoval on. Zrejme ho niekto na niečo potrebuje. Kto dnes potrebuje Darwina, keď sa všetko dá elegantne vysvetliť nadzmyslovou bytosťou? Kto dnes potrebuje vyhľadávať zákonitosti, podľa ktorých sa má meniť celá príroda?

Určite ho nepotrebuje človek, ktorému sú všetky veci absolútne jasné. Taký človek vie, ako to tu všetko vzniklo a prečo to má dnešnú podobu.

Skôr si myslím, že Darwina potrebuje človek pochybovačný, lebo Darwin veci problematizuje a nenachádza jednoduché riešenia.

Potrebuje ho človek, ktorý neverí všetkému, čo sa mu podáva, lebo aj Darwin mal rád otvorené otázky a nezmieril sa s tradičnými odpoveďami druhých ľudí.

Potrebuje ho človek, ktorý si rád overuje tvrdenia druhých ľudí, lebo Darwina treba neustále preverovať na základe nových objavov.

Potrebuje ho človek, ktorý rád nachádza vlastné odpovede, lebo Darwin tiež ponúkol množstvo otázok, na ktoré nepoznal presné odpovede.

A kto Darwina nepotrebuje?

Darwin je zrejme zbytočný pre človeka, ktorý verí tomu, čo mu hovoria druhí.

Darwina nepotrebuje človek, ktorý v konečných otázkach verí autoritám.

Darwina nepotrebuje človek, ktorý si nekladie otázky o zásadných veciach sveta, alebo ak si ich položí, uspokojí sa s jasnou a nepochybnou odpoveďou.

A prečo sa Darwin tak veľmi nepáči mnohým hodnostárom rôznych cirkvi?

Cítim, že preto, lebo narušil stabilitu dávno zavedeného  učenia.

Lebo zrušil duchovný princíp, ktorým by sa mala riadiť príroda.

Lebo položil a stále kladie otázky o tom, ako funguje svet.

Tlak vedy je silný, takže určitá miera evolúcie sa v rôznych teologických učeniach predsa len udomácnila. Kreacionizmus, tá zbraň cirkví proti ľuďom, čo veria darwinovskej evolúcii, prijíma vývin druhov, ale tvrdí, že bol naprogramovaný Najvyššou Bytosťou. Evolúciu podľa kreacionizmu neriadi prirodzený výber. Čo sa rovná popretiu Darwinovej teórie.

Kresťanské cirkvi spravidla nechcú otázky. Otázky môže klásť Biblia alebo kňaz. Ak si zásadnú otázku položí „radový" veriaci, Biblia aj kňaz mu radi ponúknu odpoveď. Znamená to, že pre nich je Darwin mŕtvy?

Pre koho je teda Darwin mŕtvy?

Vidím, že umrel pre biológa, ktorý svojím poznaním prenikol hlbšie a pozná prírodné zákonitosti hlbších úrovní, ako videl Darwin.

Je mŕtvy pre takú cirkev, ktorá nechce, aby si ľudia v zásadných veciach kládli otázky.

Je mŕtvy pre človeka, ktorý ochotne uverí v dogmu.

Nie je však mŕtvy pre kriticky mysliaceho človeka.

Patrí teda Darwin do vyučovania v škole? Zdanlivo zbytočná otázka, keďže je súčasťou našich osnov po desaťročia. Už sa však objavili úvahy, že „výhrada vo svedomí" by mala učiteľovi umožniť, aby Darwinovu evolučnú teóriu nevyučoval. Dokonca by mu jeho výhrada mala otvoriť priestor, aby deťom niečo opatrne rozpovedal o veľkom Tvorcovi. A tu je problém.

Darwinova teória je logicky spracovaná, faktami podložená a ďalšími teóriami podopretá vedecká teória. Rozprávanie o veľkom Tvorcovi je rozprávanie, nepodložené vedeckými dôkazmi. A sme pri otázke, či sa majú v školách vyučovať vedeckými prostriedkami podložené teórie, alebo rozprávania, ktoré sú podložené len vierou.

Náš svet je osnovaný na vedecky podložených teóriách, preto im rozprávanie podložené iba vierou musí ustúpiť. Hoci sú rozprávania o veľkom Tvorcovi v Európe stále prítomné, už pred dvoma storočiami prestali v európskej kultúre fungovať ako základný princíp myslenia.

Pozor teda na výhradu vo svedomí. Nemá v škole čo hľadať. Tam potrebujeme Darwina so všetkými výhodami kritického myslenia, ktoré z neho vyplývajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?